9 produktów spożywczych uważanych za zdrowe, które warto jednak sobie odpuścić

Źródło: pixabay.com

Ostatnio w dietetyce coraz trudniej nadążyć za tym, co jest zdrowe, a co nie. Stale mamy do czynienia ze skrajnie różnymi opiniami, na przykład na temat spożywania tłuszczu, węglowodanów czy kawy. Warto przypomnieć kilka produktów spożywczych, które kiedyś były forsowane jako zdrowe, a dziś okazuje się, że jest wręcz odwrotnie.

  1. Soki i koktajle owocowe

Picie świeżo wyciskanego soku z pomarańczy było kiedyś utożsamiane ze zdrowym stylem życia i dbaniem o linię. Dziś jednak wiemy, że to nic bardziej mylnego. Oczywiście sok nadal pozostaje zdrowszą alternatywą od słodkiego napoju gazowanego. Jest także doskonałym źródłem witamin oraz błonnika. Zwiera jednak sporą nadwyżkę cukru. Szklanka soku pomarańczowego odpowiada spożyciu aż sześciu łyżek cukru – prawie tyle samo, ile ma puszka coca-coli.

  1. Granola

Wszyscy uwielbiamy chrupiące, aromatyczne musli. Warto jednak wiedzieć, że większość tego pysznego smaku pochodzi właśnie z cukru. Granola jest bogata w węglowodany i kalorie. To prawda, że produkt ten dostarcza nam błonnik, a jeśli zawiera orzechy, to także zdrowe kwasy tłuszczowe. Jednak ze względu na wysoką zawartość cukru, który skleja mieszankę i nadaje jej chrupkości, powinien to być raczej deser, niż na przykład śniadanie.

  1. Produkty odtłuszczone

Osoby próbujące zrzucić zbędne kilogramy często kuszą się na produkty oznaczane na półkach sklepowych jako „light” lub „0 % tłuszczu”. Musimy jednak wiedzieć, że zwykle odjęty tłuszcz producenci rekompensują dodaniem niepotrzebnego cukru. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku jogurtów i innych produktów mlecznych. Z dwojga złego, to tłuszcze są bardziej potrzebne dla naszego organizmu.

  1. Mleko migdałowe

Ten produkt to stała alternatywa dla osób, które zrezygnowały ze spożywania produktów mlecznych. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że mleko migdałowe właściwie nie posiada wartości odżywczych. Ma ono znacznie mniej białka, a większość witamin jest dodawana podczas procesu produkcji. Jeśli nie jest się weganinem, wegetarianinem lub osobą nietolerującą laktozy, nie warto rezygnować z prawdziwego mleka.

  1. Produkty bezglutenowe

Jeśli należysz do 1 % osób na świecie, które nie tolerują glutenu, pozostań przy produktach bezglutenowych. Problem tkwi jednak w tym, że wielu ludzi rezygnuje ze spożywania glutenu, mimo że nie posiadają ku temu żadnych przeciwskazań. Żywność bezglutenowa nie jest wcale zdrowsza – często posiada dodany cukier i tłuszcz, ma za to mniej właściwości odżywczych.

  1. Suszone owoce

Suszone owoce są zdrowe – posiadają dużą zawartość błonnika oraz przeciwutleniaczy. Na taką przekąskę trzeba jednak uważać, ponieważ posiada ona bardzo dużo cukru, a co za tym idzie, także kalorii. Ze względu na to, że suszone owoce są pozbawione wody, jesteśmy w stanie zjeść ich znacznie więcej niż świeżych owoców, a to poważna nadwyżka kaloryczna.

  1. Syrop z agawy

Zacznijmy od tego, że cukier, jakiegokolwiek pochodzenia, zawsze będzie cukrem. Nie ma znaczenia, czy jest oznaczony jako „naturalny” czy „bio”. Syrop z agawy i inne „zdrowe” słodziki są zdrowsze od białego cukru, ale to nie znaczy, że można spożywać ich więcej. 

  1. Olej kokosowy

Jeszcze niedawno olej kokosowy był uznawany za najzdrowszą alternatywę dla tłuszczu do smażenia potraw. Jednak American Heart Association (AHA) uznało to za fałszywą reklamę. W rzeczywistości olej kokosowy posiada aż 82 % tłuszczów nasyconych, znacznie więcej od na przykład oliwy z oliwek, i odradza się jego stosowania w kuchni.

  1. Chipsy warzywne

Podobnie jak chipsy ziemniaczane, chipsy z innych warzyw także często posiadają dodatek soli lub są smażone na głębokim tłuszczu. Zanim zdecydujemy się na schrupanie paczki „zdrowych” chipsów, przestudiujmy najpierw uważnie jej skład.

Ocena

Brak głosów