Jak chronić cerę przed zanieczyszczeniami powietrza?

Źródło: pixabay.com

Już dawno udowodniono naukowo, że zanieczyszczenie powietrza, spowodowane między innymi spalaniem paliw kopalnych, powodują uszkodzenia serca oraz płuc. Zanieczyszczone powietrze przyczynia się także do mniej poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak problemy z cerą.

Chemikalia znajdujące się w powietrzu, to przede wszystkim policykliczne węglowodory aromatyczne (PAH) i lotne związki organiczne (VOC), wraz z innymi substancjami drażniącymi wchodzą w kontakt z naszą zewnętrzną barierą ciała - skórą, za każdym razem gdy wychodzimy na zewnątrz.

„Gdybym dostał dolara od każdej osoby, która powiedziała mi: <<Moja skóra była w świetnej kondycji, dopóki nie przeniosłem się do Nowego Jorku>>, to dziś byłbym na emeryturze” – twierdzi Anjali Mahto, dermatolog z Londynu.

Badania przeprowadzone zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach, wykazały że zanieczyszczenia powietrza mogą przyczynić się do przedwczesnego starzenia się skóry, które objawia się zmarszczkami oraz przebarwieniami. Zanieczyszczone powietrze wzmaga także ilość białek zwanych cytokinami, co znacznie zaognia choroby skóry, takie jak trądzik. 

Liczba produktów do pielęgnacji skóry, które przeciwdziałają skutkom zanieczyszczenia powietrza wzrosła o 30 % w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. W celu ochrony skóry przed stresem oksydacyjnym i stanem zapalnym, można stosować serum antyoksydacyjne, które zawiera składniki takie, jak witamina C i resweratrol.

Do codziennej ochrony skóry twarzy zaleca się przede wszystkim stosowanie kremów z filtrem UV, a także z zawartością cynku, które stanowią fizyczną barierę przeciw zanieczyszczonym cząsteczkom powietrza.

Tak samo ważne są proste, codzienne działania, jak oczyszczenie skóry, złuszczanie martwego naskórka i właściwe nawilżanie, które wzmacnia naturalną ochronę skóry. Na stan skóry korzystnie podziała także dieta bogata w przeciwutleniacze, głównie owoce i warzywa, ale także czerwone wino.

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.