Trzy napoje, które pomogą w lecie utrzymać zdrowy wygląd skóry

http://www.sxc.hu

 

Za oknem zimno, wietrznie, śnieżnie.... Dlatego przekornie porozmawiajmy o lecie!

W lecie większość czasu spędzamy na dworze. Większość ludzi uwielbia ciepło i świałto słoneczne, jednak należy pamiętać, ze szkodzi ono bardzo naszej skórze. Proces starzenia skóry aż w 90% powodowany jest przez słońce.

 

Stosowanie kremów z filtrem UV, jest nadal pierwszą linią obrony przed uszkodzeniami powodowanymi przez słońce. Ostatnie badania jednak dowodzą, że wprowadzenie na stałe do naszej diety trzech rodzajów napojów może dostarczyć składników odżywczych, które jeszcze skuteczniej ochronią naszą skórę przed promieniami Słońca.

 

Zielona herbata. Najnowsze badania zamieszczone w Journal of Nutricion zachęcają do częstszego sięgania po ten napój. U kobiet pijących minimalnie 4 filiżanki zielonej herbaty dziennie przez 12 tygodni, ryzyko odniesienia poparzeń słonecznych skóry maleje o 25%, dodatkowo poprawia się gęstość i elastyczność ich skóry, czyli parametrów, które sprawiają, że skóra wygląda młodziej. Jest to efektem działania silnych przeciwutleniaczy zawartych w zielonej herbacie, zwanych katechiny, które pochłaniają promieniowanie UV i chronią skórę.

 

Kawa. Poranna kawa potrafi nieco więcej, niż tylko dodać energii. Badania przeprowadzone w 2011 roku przez Harvard Medical School wykazały, że ludzie pijący kawę są mniej narażeni na rozwój raka podstawnokomórkowego skóry (najczęstszy rodzaj raka skóry) niż ci, którzy tego nie robią. Co więcej, ryzyko wystąpienia raka było najniższe u tych, którzy pili najwięcej - już trzy filiżanki dziennie obniżały ryzyko o 20% u kobiet i o 9% u mężczyzn. Według naukowców jest to spowodowane tym, że kofeina zawarta w kawie pomaga zmniejszyć ilość potencjalnie nowotworowych, uszkodzonych przez UV komórek ciała, przez pobudzanie ich do obumierania.

 

Czerwone wino. Jeśli nawet wolisz białe wino, wstępne badania wskazują kilka przyczyn, dla których powinno się wybierać czerwone. Naukowcy odkryli, że proantocyjanidyny, przeciwutleniacze znajdujące się w czerwonych winogronach, wstrzymują proces powstawania wolnych rodników w naszej skórze. Wolne rodniki powstają często w wyniku ekspozycji na słońce, może uszkadzać i niszczyć komórki skóry, co z kolei może prowadzić do oparzeń słonecznych, powstawania zmarszczek, a nawet raka skóry.

Zanim jednak wlejemy sobie kolejny kieliszek wina należy pamiętać, że zalecany dzienny limit napojów alkoholowych to jeden kieliszek dla kobiet i dwa dla mężczyzn.

Ocena

Średnia: 5 (1 vote)
0
0
Brak głosów.