Posiadacze psów to prawdziwi szczęściarze
Według obiegowej opinii, psy - to kłęby sierści w domu, trzeba po nich sprzątać, wyprowadzać je na dwór, ich utrzymanie sporo kosztuje, a pożytek z nich (z wyjątkiem psów pasterskich i psów policyjnych) - jest bardzo symboliczny. Dlaczego więc tak wielu ludzi ma psy? Dlaczego zwierzęta te nazywane najlepszymi przyjaciółmi ludzi? Dlaczego dla niektórych ludzi, życie jest niepełne bez psa?
Psy to nie tylko zwierzęta domowe. Są oddane, uwielbiają przebywać z ludźmi, bawić się ... I mogą przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia. Najcenniejszą zaletą psów jest ich nieskończona miłość i oddanie. Radośnie witają po powrocie z pracy, zawsze są gotowe do zabawy, nigdy nie uciekają z domu i chętnie wychodzą ze swoim panem na spacer. Psy bardziej przywiązują się do ludzi, niż inne zwierzęta domowe, zwłaszcza koty.
Liczne badania dowodzą wielu korzyści, jakie przynosi posiadanie psa. Pies pomaga zredukować stres i poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. I nie tylko dlatego, że zmusza pana do aktywności fizycznej, ale również dzięki wajemnemu przywiązaniu człowieka i psa. Po kilku minutach interakcji pomiędzy człowiekiem i psem, znacznie zmniejsza się poziom kortyzolu, hormonu stresu. I to nie tylko u ludzi, ale również u psów. Badania dowodzą także, że obecność psa zwiększa ilość oksytocyny (zwanej hormonem więzi społecznych) w organizmie człowieka. Potrzeba wzajemnej czułości jest bardzo ważna, aby osiągnąć dobrą jakość życia, co podkreśla wielu psychoanalityków. Chociaż prawdopodobnie byłoby zbyt ryzykownie stwierdzić, że pies rozumie swego pana, ale z pewnością potrafi on wyczuć niektóre podstawowe emocje, takie jak radość, smutek, czy niepokój.
Psy dotrzymują towarzystwa, są lojalne, gotowe uczestniczyć we wszystkich sferach życia i stwarzają atmosferę zdrowej komunikacji. Ale nimi też trzeba się umieć zajmować. Wszystkie kłopotliwe czynności, jak czesanie, kupowanie karmy, wizyty u weterynarza, są korzystne nie tylko dla nich, ale także dla ich właścicieli. Zwłaszcza starszych ludzi zmusza to do aktywności fizycznej, ponieważ muszą oni zadbać o psa, wykąpać go, czy wyjść na spacer. Zabiegi te mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na ludzi cierpiących z powodu samotności. Pies może być również świetną okazją do spotkania nowych ludzi, podczas codziennych spacerów.
Radość z komunikowania się z psami odczuwają zarówno ludzie dorośli, jak i dzieci. Mogą się kimś zająć, wziąć odpowiedzialność za innych, udowodnić sobie, że są do tego zdolni. Opieka nad psem pomaga rozwijać w dzieciach szacunek do innych, empatię i towarzyskość. Dlatego też wielu rodziców chce, by ich dzieci miały psa, lub pozwalają im mieć psa, gdy dzieci o niego proszą. Jednak w takim wypadku dorosły nie może przenieść całej odpowiedzialności za psa na dziecko, ponieważ może ono "przesadzić" w pielęgnacji zwierzęcia. Posiadanie psa bardzo pomaga dzieciom, które mają problem z komunikacją z innymi. Działa to stymulująco m.in. na dzieci z zaburzeniami autystycznymi. Badania dowodzą też, że dzieci, które mieszkają w domu, w którym jest pies, są mniej podatne na choroby układu oddechowego. Dziecko w takim środowisku ma stycznosć z dużą liczbą bakterii, co pobudza jego układ odpornościowy. official zlibrary domain z.lib . Find free books
Bywa jednak, że właściciele psów tracą poczucie proporcji. Uczesane i ubrane jak dziewczynki psy, dostają spadek. Właściciele walczą o zwierzęta w sądzie i wpadają w depresję, gdy muszą się z nimi rozstać. Pies może zastąpić dziecko parze, która nie ma potomstwa, zapewnić towarzystwo tym, którzy są samotni, ukoić osoby zmęczone życiem. W trakcie prowadzonych badań, dotyczących relacji ludzi i psów, aż 50% respondentów stwierdziło, że pies słucha ich z większą uwagą, niż współmałżonek i że gdyby mieli wybrać, kogo wziąć ze sobą na bezludną wyspę, to z większym prawdopodobieństwem wybraliby psa, niż człowieka.
Ocena
- Dodaj komentarz
- 4208 widoków