Jak zadbać o zdrowie dziecka zimą?

Źródło: pixabay.com

Zimą większość dorosłych marzy o powrocie lata, jednak dzieci chcą bawić się na świeżym powietrzu: rzucać się śnieżkami, jeździć na sankach, łyżwach, nartach i lepić bałwana. Oto kilka wskazówek, dzięki którym dziecko będzie mogło korzystać z zimowych aktywności, a Ty będziesz spokojna o jego zdrowie.

Ubiór

Ciepłe, ale też wygodne ubrania to podstawa zimowego stroju. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się warstwy, które ochronią dziecko przed topniejącym śniegiem i wilgocią. Nie należy zapominać o wygodzie – jeśli dziecko będzie czuło się niekomfortowo w swoim ubraniu, prawdopodobnie będzie chciało się go pozbyć, a to może prowadzić do wyziębienia.

Ogranicz kontakt z zimnem do minimum

Niemowlęta i małe dzieci są bardziej wrażliwe na ujemne temperatury. Szczególnie dłonie i stopy i uszy dziecka powinny być dobrze osłonięte, ponieważ to one są najbardziej narażone na ryzyko odmrożenia. 

Zadbaj o skórę dziecka

Po kąpieli i przed położeniem dziecka spać warto nałożyć krem ochronny na twarz, usta, dłonie i stopy dziecka. Tłusty krem ochronny przyda się także przed wyjściem na zimowy spacer.

Stosuj dietę zimową

Aby wzmocnić funkcjonowanie układu odpornościowego, należy włączyć do diety dziecka wszystkie niezbędne witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Posiłki powinny być także bardziej treściwe, ponieważ zimą nasze zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta.

Zachęcaj dziecko do picia wody

Odwodnienie znacznie zwiększa ryzyko doświadczenia przeziębienia lub grypy. Dlatego warto zachęcać dziecko do picia wody w ciągu dnia.

Nie rezygnuj z aktywności fizycznych

Nie powinniśmy poddawać się zimowej senności i odbierać dzieciom uroków zimy. Warto wybrać się na jazdę na łyżwach, kulig saneczkowy lub po prostu porzucać śnieżkami czy ulepić bałwana.

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.