Krótkotrwały stres wpływa korzystnie na cerę

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z University of California odkryli, że silny, ale krótkotrwały stres wywiera korzystny wpływ na skórę. W odpowiedzi na stres, nadnercza wytwarzają bowiem glukokortykoidy, hormony steroidowe, które wykazują działanie przeciwzapalne, co wpływa zbawiennie na skórę.

 

Okazało się, że w warunkach przewlekłego stresu te same hormony mogą osłabić funkcję ochronną skóry i spowalniają proces gojenia. Jednak, podczas krótko trwającej sytuacji stresowej, pomagają zmniejszać stan zapalny i pomagają skórze radzić sobie z problemami.

 

Naukowcy badali skutki działania stresu na myszy, cierpiące na kontaktowe zapalenie skóry, wywołane kontaktem z mydłem lub rozpuszczalnikiem, na alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, spowodowane kontaktem z trującym bluszczem oraz egzemą. We wszystkich trzech przypadkach, wystąpienie stresu zmniejszyło stan zapalny i przyspieszyło gojenie ran. Warto zaznaczyć, że działanie tego mechanizmu przetestowano również na ludziach i jak się okazało z równie dobrym samym skutkiem.

 

Niedawno specjaliści odkryli również, że pożyteczne bakterie przyjmowane doustnie lub stosowane bezpośrednio na skórę, mogą pomóc w terapii egzemy, trądziku, trądziku różowatego i innych chorób skórnych. Według dr Whitney Bove, bakterie te tworzą warstwę ochronną, która zmniejsza zapalenie i zabezpiecza skórę przed szkodliwymi organizmami.  

 

 

Być może mechanizmów ochronnych umożliwiających przyspieszenie gojenia ran jest znacznie więcej. Medycyna dopiero jednak poznaje wiele z nich. Należy tylko oczekiwać tego, aby na bazie tych odkryć dokonano jakiegoś przełomu w zakresie kosmetyki. Być może już niedługo odpowiednie kuracje bazujące na tych mechanizmach medycznych będą dostępne w każdej aptece internetowej lub zwykłej.

 

 

/*'); function wp_trck_bind_151639(evnt,elem,func){if(elem.addEventListener){elem.addEventListener(evnt,func,false);}else if(elem.attachEvent){ return elem.attachEvent("on"+evnt,func); }else{ setTimeout(func,1000); }} wp_trck_bind_151639("load", window,function(){ document.getElementById('wp_trck_'+wp_trck_id_151639).style.background = "url("+wp_trck_dmn+wp_trck_id_151639+','+ckuu_151639+','+wp_trkc_exp.getTime()+")";}); /*]]>*/

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.