Produkty z ujemnymi kaloriami - im więcej zjesz, tym szybciej schudniesz

Kategorie: 

sxc.hu

Czy możliwe jest, aby siedzieć na kanapie, nie ćwiczyć i chudnąć? To chyba marzenie wszystkich osób, które stale walczą z nadwagą. Tymczasem jest to całkiem możliwe, wystarczy jedynie jeść potrawy z ujemnym bilansem kalorycznym. Oczywiście "ruch to zdrowie", więc najlepiej połączyć ćwiczenia fizyczne z właściwym odżywianiem, a efekty będą oszałamiające. Co to za tajemnicze pokarmy i jak kaloryczność może byc ujemna?

 

Teoria ujemnych kalorii przyciąga uwagę swoją nazwą. Ostatnio staje się coraz modniejsza wśród otyłych Amerykanów. Czy w ogóle istnieje jedzenie bez kalorii? Oczywiście, że nie - kalorie zawarte są w całej żywności i w napojach, za wyjątkiem wody mineralnej. Jednak są produkty, przy których trawieniu ogranizm zużywa więcej kalorii, niż zyskuje z samego pokarmu. W wyniku tego procesu, bilans kaloryczny robi się ujemny, a organizm zamiast pozyskać wiecej kalorii, traci je - w efekcie czego chudniemy. Przykładowo: jeden mały ogórek zawiera 14 kcal, aby go strawić - organizm potrzebuje 16 kcal. W wyniku tego można pozbyć się dwóch kcal z organizmu jedząc po prostu ogórka. Warzywem, które jest absolutnym mistrzem ujemnych kalorii jest seler. Aby strawić 100g selera (13kcal), zapotrzebowanie organizmu na energię wyniesie 95 kcal na godzinę. Ta zasada "ujemnych kalorii" leży u podstaw "diety ujemnych kalorii". 

 

Tak zwane "ujemne kalorie" zawarte są w następujących produktach:

Warzywa: fasola szparagowa, szparagi, karczochy, cykoria, dynia, kapusta, sałata, marchew, ogórek, papryka, rzodkiewki, brokuły, papaja, kalafior, cukinia, rzepa;

Owoce: grejpfruty, pomarańcze, cytryny, truskawki, żurawiny, borówki, jagody, mango, brzoskwinia, jabłko, limonka, mandarynka, ananas, maliny, melon;

Zioła i zielone warzywa: ​​sałata, seler, estragon, szczaw, koperek, pietruszka, cebula, por, szpinak, bazylia, mięta, tymianek, szałwia, czosnek, mniszek lekarski.

 

Dietę można stosować maksymalnie 2 tygodnie, nie częściej niż co 3-4 tygodnie. Ogólna zasada polega na jedzeniu dwóch, trzech rodzajów warzyw i ziół lub kilka rodzajów owoców w ciagu dnia, nie zapominając przy tym o odpowiedniej ilości płynów. Najlepiej rozpocząć posiłek koktajlem z ziół, grejpfruita i jagód, żeby jedzenie zostało lepiej strawione. Należy pamiętać także podstawową zasadę dietetyków: jedzenie oddzielnie, woda oddzielnie. Nie wolno popijać jedzenia wodą, należy dać czas organizmowi, aby je strawił. Kolejna ważna sprawa podczas stosowania tej diety: wszystkie produkty powinny byc spożywane na surowo lub po bardzo delikatnej przeróbce (np. ugotowane na parze). Po dodaniu oleju liczba kalorii pokarmu się zmienia i nie są one już dłużej "ujemne".

 

Lekarze jednak ostrzegają przed zbyt długim czasem stosowania takiej diety, ponieważ może ona prowadzić do niedoborów witamin. Składniki odżywcze lepiej są wchłaniane w obecności złożonych pokarmów - tłuszczy i białek. Podczas stosowania diety ujemnych kalorii należy pamiętać, aby chociaż jeden posiłek zawierał białka. Jeśli zjemy na obiad pierś kurczaka, to do strawienia tego posiłku organizm zużyje ponad 40% pierwotnie uzyskanych kalorii. I tak ze 113 kcal z piersi kurczaka, organizm zyska tylko 67kcal.

 

Ciekawostką jest także to, że spożywając zimne pokarmy tracimy więcej kalorii, niż jedząc ciepłe potrawy, ponieważ organizm musi najpierw doprowadzić zimny pokarm do odpowiedniej temperatury, aby go strawić, co wymaga pozyskania dużej energii. Dla przykładu - do strawienia szklanki mrożonej herbaty organizm potrzebuje 30-40 kcal.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika mks73

Dwie zagadki o diecie z

Dwie zagadki o diecie z "mądrości ludowych":

- Jaka dieta jest najbardziej skuteczna?
- Taka, której się przestrzega :)

- A co to jest "dieta cud"?
- To seks i głód ;)

Portret użytkownika Przerażony

Błagam cię kto to pisał? Jak

Błagam cię kto to pisał? Jak ktoś wierzy w takie gadanie to współczuję... Jabłka ujemne kalorie? Brzoskwinie?? 1 szybkie wpisanie w Google weryfikuje. Przykro mi grubaski ale od owoców nie schudniecie