Zabawa kluczem do prawidłowego rozwoju Twojego dziecka

Źródło: pixabay.com

Każda matka wie, że dziecko, które się bawi, jest szczęśliwe. Warto jednak mieć świadomość, że proces zabawy wprowadza znacznie głębsze zmiany niż tylko dobre samopoczucie. Psycholodzy od dawna debatują nad znaczeniem i wartością zabawy w życiu dziecka. Jaki wpływ ma zabawa na psychikę, inteligencję oraz relacje społeczne dzieci? W ciągu dziesięcioleci przeprowadzono wiele badań dotyczących tej kwestii i zebrano bardzo ważne wyniki.

Komisja Praw Człowieka ONZ uznała zabawę kluczowy czynnik rozwoju dzieci, który jest ich podstawowym przywilejem. Zabawa pozwala dziecku na wyrażanie siebie i komunikowanie światu swojego punktu widzenia. Poprzez zabawę dziecko nawiązuje kontakt z rówieśnikami, uczy się rozwiązywania problemów, nabywa umiejętności językowe i doskonali wiele ważnych zdolności. 

Badania udowodniły, że zabawa pozwala dzieciom rozumieć świat i własną osobowość, a także zmniejsza odczuwanie stresu. Małe dzieci często kierują się wyobraźnią i prowadzą abstrakcyjną zabawę, co może być niezrozumiałe dla dorosłych, jednak jest to bardzo ważne dla rozwoju najmłodszych. 

Zabawa powinna być stałym elementem życia dziecka i nie powinno ono być jej pozbawiane, bez względu na okoliczności. Dzięki zabawie dziecko nabierze umiejętności rozwiązywania konfliktów, sztuki negocjacji, myślenia krytycznego oraz abstrakcyjnego. Oczywistym staje się więc, że człowiek, który dużo bawił się w dzieciństwie, lepiej będzie radził sobie w dorosłym życiu. 

Równie ważne jest angażowanie się rodziców w zabawę ich pociech, ma ono działanie terapeutyczne i pozwala dzieciom na komunikowanie własnych emocji. Co więcej, często to właśnie zabawa pozwala na komunikację uczuć dziecka bez ryzyka dezaprobaty osoby dorosłej. Takie informacje z pewnością pozwolą spojrzeć z nieco szerszej perspektywy na wychowanie naszych dzieci.

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.