Niedopasowanie w piciu alkoholu może być przyczyną rozwodu

www.sxc.hu

Picie alkoholu przez małżonków, jak wiele innych aspektów małżeństwa - także wymaga pewnej kompatybilności - do takich wniosków doszli norwescy naukowcy.

 

 

Jak wynika z badań opartych na prawie 20 000 norweskich par - związki, w których partnerzy piją mniej więcej te same ilości alkoholu, z mniejszym prawdopodobieństwem się rozpadają, w porównaniu do związków, w których tylko jedna osoba pije, zwłaszcza jeśli osobą nadużywającą alkoholu jest kobieta.

 

Naukowcy zamieścili wyniki swoich obserwacji w internetowym wydaniu czasopisma Alcoholism: Clinical & Experimental Research i wykazali w nich niektóre przyczyny związane z alkoholem, które mogą prowadzić do rozpadu małżeństwa.

 

Rozpad związku następował znacznie częściej w przypadku par, które spożywały duze ilości alkoholu, ale najwyższy wskaźnik rozwodów występował w związkach, w których to kobieta była nałogowym alkoholikiem (26,8%). W przypadku, gdy to mąż był alkoholikiem, wskaźnik ten wynosił 13,1%. Gdy obydwoje małżonków było uzależnionych od alkoholu, wskaźnik rozwodów wynosił 17,2%.

 

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego uważa, że wynika to z faktu, że kobiety łatwiej i silniej popadają w uzależnienie, niż mężczyźni. Dodatkowo picie alkoholu przez kobiety, może być oceniane jako niezgodne z rolą kobiety w rodzinie, a tym samym może stanowić szczególne zagrożenie dla małżeństwa.

 

Najlepszą receptą dla mężów i żon jest sporadyczne lub umiarkowane spożywanie alkoholu oraz dążenie do wzajemnego dopasowania częstotliwości i ilości spożywanego alkoholu. Pary, które deklarowaly wspólne picie niewielkich ilości alkoholu, rozwodziły się tylko w 5,8%.

 

Podsumowując wyniki tych badań mozna stwierdzić, że potwierdzają one tylko potrzebę kobiet do samoumartwiania się. Kobiety często wstydzą się przyznać, że mąż pije, z niechęci do przyznania się do porażki, ze wstydu, często tez mężczyźni są jedynymi żywicielami rodziny. To wywołuje frustrację i poczucie, że nic nie da sie zmienić.

 

Tymczasem powszechnie wiadomo, że życie z alkoholikiem nie jest dobre ani dla alkoholika, ani dla jego partnerki, ani tym bardziej dla jego dzieci. Mężczyźni, zostawiając swoje uzależnione od alkoholu partnerki, kierują się zdrowym rozsądkiem i dobrem dzieci znacznie częsciej, niż kobiety w takiej samej sytuacji.

 

Pary, które zamierzają się pobrać powinny przed ślubem pilnie śledzić skłonności partnerów do spożywania alkoholu, ponieważ moze sie to stać poważnym problemem w przyszłosci.

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.