Chcesz zachować zdrowie w ciąży? Nie zapomnij o nawadnianiu organizmu!

http://www.sxc.hu

Podczas ciąży większość kobiet pamięta, aby zdrowo się odżywać i zdrowo żyć, ale niestety nie każda pamięta o elemencie, który ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia ciężarnej - o nawadnianiu organizmu.

 

 

 

Zapotrzebowanie na wodę ciężarnej lub karmiącej kobiety jest znacznie większe niz zwykle - o około 300 - 700ml. Woda jest potrzebna do utworzenia płynu owodniowego, który otacza dziecko, zwiększenia objętości osocza krwi i produkcji mleka.

 

Kobiety w ciąży cierpiące na poranne mdłości są bardzo podatne na skrajne odwodnienie, a dobrze nawodniony organizm łatwiej poradzi sobie z niedogodnościami stanu odmiennego. Niewielkie spożywanie wody może spowodować u ciężarnych i karmiących kobiet ciężką postać odwodnienia. Z tego powodu do szpitala trafiła Kate Middleton.

 

Badania oceny ilości spożycia wody przez kobiety w ciąży wykazało, ze kobiety pijące mniej wody, zwłaszcza w późniejszym okresie ciąży, dużo częściej cierpiały na zaparcia.  Picie dostatecznej ilości wody pomaga zapobiec infekcjom dróg moczowych. Badania prowadzone w przeszłości nie określiły dokładnej ilości wody, którą należy wypić każdego dnia, ale udowodniono, że spożywanie wody może pomóc w eliminacji bakterii z układu moczowego. 

 

Istnieją również badania, które potwierdzają, że odpowiednie nawodnienie organizmu ciężarnej kobiety może zapobiec małowodziu (zbyt małej ilości płynu owodniowego).  Dlatego, aby zachować zdrowie w czasie ciąży, należy stosować sie do kilku podstawowych zasad:

1. Woda to doskonały napój dla przyszłych mam. Jest naturalna i pomaga kobietom nawodnić się, nie dostarczając jednocześnie zbędnych kalorii, cukru czy kofeiny.

2. Kobiety powinny zwiększyć o conajmniej 300ml wody dzienne spożycie wody podczas ciązy i o 700ml gdy karmią piersią.

3. Posiłki oparte na wodzie, jak zupy, jogurty, owoce i warzywa pomagają uzupełnić dzienne spożycie wody.

4. Ciężarne kobiety powinny pić wodę często, ale w małych ilościach, zwłaszcza po urodzeniu dziecka, kiedy są bardzo zajęte opieką nad dzieckiem.

5. Kobiety karmiące piersią powinny brać ze sobą szklankę wody, gdy idą karmić dziecko.

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.