Eksperci obalają niektóre mity związane z utratą wagi

www.sxc.hu

Uwaga namiętnie odchudzający się: większość faktów, które wiemy o otyłości i sposobach na utratę masy ciała to nieprawda!

 

 

Tak przynajmniej mówi raport opublikowany w czwartkowym wydaniu New England Journal of Medicine. Międzynarodowy zespół dietetyków, lekarzy i innych ekspertów przeanalizowała kilkanaście twierdzeń dotyczących otyłości i odchudzania się, w które większośc ludzi święcie wierzy, ale niekoniecznie muszą one być prawdą z medycznego punktu widzenia. Co ciekawe, te nieprawdziwe twierdzenia powtarzają nie tylko zwykli ludzie, ale często także dietetycy, lekarze, naukowcy akademiccy i media.

 

Wierzymy na przykład w to, że jedząc trochę mniej lub ćwicząc trochę więcej stracimy znaczną część naszej masy, o ile będziemy się tego trzymać przez dłuższy czas. Ten mit jest oparty na teorii zakładającej, że 3500kcal przekłada się na 0,5kg naszej masy ciała. Niestety to równanie oparte było na obserwacjach kótrkoterminowych. W dłuższym okresie czasu okazuje się, że ciało kompensuje w różny sposób ten spadek tendencji do tycia. Dla przykładu, zgodnie z równaniem osoba, która spala 100kcal dziennie straciłaby ponad 20kg w ciągu pięciu lat! W rzeczywistości, przestrzegając diety i intensywnie ćwicząc, straci jedynie 5kg.

 

To ważne aby ustalić sobie realny cel odchudzania, aby się nie zniechęcać. Badacze również przeanalizowali również tę opinię. Okazuje się, że ustalenie sobie "realnego celu" nie ma żadnego wpływu na to, ile schudniemy. W rzeczywistości osoby, które ustawiły sobie ambitne cele, chudły najbardziej, nawet jeśli na początku nie wierzyli w swoje siły.

 

Powolny, stopniowy spadek wagi jest łatwiejszy do utrzymania, niż duży i gwałtowny. Badania udowadniają, że ludzie, którzy szybko zaczęli dietę, zrzucając większość wagi na początku odchudzania (np. spożywając 800-1200 kcal dziennie), osiągały lepsze, długoterminowe wyniki odchudzania.

 

Aby komuś pomóc schudnąć, należy ustalić ich gotowość do trzymania się diety. Tymczasem dowody pokazują, że gotowość nie jest związana z rezultatem trzymania się diety.

 

Dzieci karmione piersią z mniejszym prawdopodobieństwem staną się otyłe. Jeśli myślicie, że to prawda to jesteście w dobrym towarzystwie, nawet Światowa Organizacja Zdrowia zaprezentowała to twierdzenie w jednym ze swoich raportów. Jednak losowe, kontrolne badanie kliniczne, prowadzone na grupie 13 000 dzieci przez ponad 6 lat wykazało, że nie ma istotnych dowodów na to, że karmienie piersią zabezpiecza dzieci przed otyłością - jak napisano w New England Journal of Medicine report. Autorzy badania zaznaczyli jednak, że karmienie piersią ma szereg innych zalet i należy zachęcać do tego wszystkie matki.

 

Można spalić 100 do 300 kcal uprawiając seks. Ta najczęsciej powtarzana przez partnerów, narzeczonych i mężów opinia niestety niewiele ma wspólnego z prawdą. W rzeczywistości uprawianie seksu pozwala spalić taką samą ilość kalorii, jak spacerowanie z prędkością 8 km/h. "Biorąc przy tym pod uwagę, że przeciętna długość aktywności seksualnej to około 6 minut" - jak piszą autorzy badania -"trzydziestoletni człowiek może spalić 21 kcal". Biorąc przy tym pod uwagę, że człowiek, tylko oglądając telewizję, jest w stanie spalić 7 kcal, to uprawiając seks dodatkowo jest w stanie spalić tylko 14 kalorii!!

Ocena

Brak głosów

Najwięcej straciłam wagi odrzucając sól i cukier. Na śniadanie jadałam surówki zaprawiane 1 łyżką oleju z oliwek i odrobiną octu jabłkowego. Na obiad jadałam połwę tego co zwykle lecz bez soli na kolację jadałam tylko tyle żeby mnie nie ssało w żoładku. Tym sposobem doszłam do wagi 55 kg.

0
0
Brak głosów.

Najlepiej chorobę otyłości wyłożył dr. Simeons (książki : "HCG+500" oraz "Funty i cale") oraz podał metodę leczenia (bo to jest choroba!). Metoda jest skuteczna – na własnym ciele wypróbowana : 18 kg w dwóch turach po sześć tygodni. Kto chce – niech szuka :) Pozdrawiam M.

0
0
Brak głosów.
0
0
Brak głosów.