Upał w domu – jak poradzić sobie bez klimatyzacji?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Lato to piękna pora roku, o ile w naszym domowym zaciszu nadal panuje komfortowa temperatura. Gdy w domu jest naprawdę gorąco, może być to wyjątkowo uciążliwe – upału nie da się przecież wywietrzyć, gdy zewnętrzny termometr wskazuje 30 stopni Celsjusza. Istnieje kilka sprytnych metod na obniżenie temperatury w Twoim mieszkaniu, nawet jeśli nie posiadasz klimatyzacji. Wymagana jest cierpliwość i konsekwencja, jednak w efekcie poczujesz prawdziwą ulgę.

  1. Pamiętaj o zaciąganiu rolet lub zasłon

Może wydawać się to oczywiste, ale zasłanianie okien przed dopływem światła słonecznego jest bardzo skuteczną metodą na obniżenie temperatury w mieszkaniu. Aż do 30% ciepła w domu może pochodzić właśnie z promieni słonecznych, które dostają się do niego przez okna.

  1. Otwórz i zamknij drzwi

Chociaż najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie w domu jak najwięcej otwartych drzwi, aby stworzyć przeciąg, warto zamknąć drzwi do tych pomieszczeń, z których się nie korzysta. Zapobiegnie to przedostawaniu się do nich zimnego powietrza.

  1. Wspomóż swój wiatrak miską z lodem

Jeśli posiadasz w domu wiatrak podłogowy, spróbuj postawić przed nim miskę wody z lodem. Sprawi to, że wiatrak będzie rozdmuchiwał po pomieszczeniu chłodną mgiełkę.

  1. Nic nie rób

To nie żarty. Wyłącz komputer, nie uruchamiaj piekarnika czy suszarki – są to urządzenia, które dodatkowo będą generować ciepło. Usiądź wygodnie i zrelaksuj się, będzie Ci o wiele mniej gorąco.

  1. Otwieraj okna o określonych porach

Okna otwieraj w nocy, gdy powietrze jest chłodniejsze. Wówczas możesz wietrzyć dom do woli. Jednak kiedy wschodzi słońce, najlepiej szczelnie zamknąć okna i delektować się chłodnym powietrzem tak długo, jak jest to możliwe.

  1. Pij dużo wody

Staraj się pić około 2 litrów wody dziennie, aby Twój organizm był odpowiednio nawodniony. Woda może mieć także inne zastosowania, które łagodzą skutki upału. Napełnij atomizer zimną wodą i rozpylaj ją na siebie. Możesz też spróbować namoczyć kawałek materiału w wodzie z lodem, a następnie robić zimne okłady na szyję, ramiona czy nogi.

  1. Zmień pościel

Pościel wykonana z naturalnych materiałów jest najlepszym wyborem w czasie lata. Aby uzyskać dodatkowy efekt orzeźwienia, możesz umieścić prześcieradła w zamrażarce w plastikowym worku i wyjąć je dopiero na kilka minut przed snem.

  1. Pielęgnuj kwiaty doniczkowe

Niektóre rośliny, w tym kaktusy, pobierają wodę z powietrza i nie należy ich podlewać. Oznacza to, że usuwają one z pomieszczenia nadmiar wilgoci, a w tym także mogą obniżyć temperaturę.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)