Opiekunka do dziecka. Jak wybrać właściwą osobę?

Źródło: Internet

Planujesz zatrudnić nianię, ale nie wiesz, jak wybrać tą najlepszą? Do poszukiwania opiekunki warto się przyłożyć, w końcu chodzi o osobę, której powierzymy nasz największy skarb. O co zapytać na rozmowie kandydatkę na nianię, aby mieć pewność, że spełni ona nasze oczekiwania, a maluch będzie z nią bezpieczny i szczęśliwy?

 

Szukając niani warto zasięgnąć pomocy znajomych lub rodziny. Być może ktoś zna osobę, którą mógłby nam polecić albo sam zatrudniał kiedyś opiekunkę, z której był zadowolony i do której może przekazać nam kontakt. Jeśli nie uda nam się znaleźć niani w ten sposób, warto poszukać opiekunki w internecie, poprzez wyszukanie np. frazy niania w Warszawie czy opiekunka do dziecka w Warszawie. Najlepiej przeglądać oferty opiekunek na specjalnie przeznaczonych do tego portalach, gdzie można znaleźć ofertę niań z danego miasta i przeczytać profil każdej niani z opisem jej zainteresowań czy doświadczenia w opiece nad dziećmi. Bardzo ważne jest też to, że np. na portalu www.niania.pl wszystkie referencje niań są wcześniej szczegółowo weryfikowane przez portal. W ten sposób bardzo szybko i sprawnie znajdziemy najlepszą nianię.

 

Warto wybrać kilka niań, które zaprosimy do siebie na rozmowę, która powinna być elementem decydującym o tym, kogo zatrudnimy. Spotkanie z potencjalną nianią twarzą w twarz pozwoli nam zweryfikować, jak niania się zachowuje, jaki ma charakter, czy jest miła, uśmiechnięta, serdeczna, czy złapie kontakt z naszym dzieckiem. Warto zwrócić uwagę na to, czy niania jest cierpliwa, ale jednocześnie konsekwentna, czy potrafi umiejętnie zachować się w sytuacji, kiedy dziecko próbuje nas zmanipulować płaczem czy krzykiem. Nie każdy nadaje się do bycia nianią. Musi to być osoba, która faktycznie lubi dzieci i opieka nad nimi jest jej powołaniem, a nie tylko sposobem na zarobek. Pamiętaj, że niania powinna stworzyć z dzieckiem relację opartą na uśmiechu, zabawie i samych dobrych emocjach.

 

Zatrudniając opiekunkę warto wiedzieć, co tak naprawdę należy do obowiązków niani. To nie tylko pilnowanie dziecka, nie wystarczy od czasu do czasu spojrzeć na malucha, żeby nie zrobiło sobie krzywdy. Opieka nad dzieckiem to zajęcie bardzo odpowiedzialne, które w dodatku wymaga kreatywności i cierpliwości. Oprócz oczywistej dbałości o życie i zdrowie dziecka, niania powinna także skupić się na rozwoju intelektualnym malucha. Wielu rodziców wymaga od niani, aby w ciekawy sposób potrafiła rozwijać poczucie wyobraźni dziecka, poprzez ciekawe, edukacyjne zabawy. Przydatne z pewnością okażą się zdolności plastyczne, aktorskie czy muzyczne niani. Często rodzice życzą sobie, aby niania mówiła do dziecka w obcym języku, aby w codziennych sytuacjach mogło ono przyswoić sobie podstawowe zwroty.

 

Koniecznie należy też wyjaśnić, na jakim okresie współpracy nam zależy. Większość rodziców preferuje dłuższy okres zatrudnienia, aby nie fundować dziecku rewolucji, zmieniając co chwila nianię. Dzieci bowiem bardzo szybko przywiązują się do opiekunki. Może się jednak okazać, że dana kandydatka na nianię rozważa tylko krótkotrwały okres zatrudnienia i nie spełni w ten sposób naszych oczekiwań. Dlatego warto takie sprawy ustalić już na pierwszym spotkaniu z kandydatką.

 

Ważna rzecz to również wstępne określenie obowiązków niani i poinformowanie kandydatki o tym, czego oczekujemy. Warto ustalić takie sprawy, jak liczba godzin dziennie, kiedy chcemy żeby niania zajmowała się naszym dzieckiem, ewentualna informacja o konieczności pełnej dyspozycyjności także w weekendy oraz o tym, czy przewidujemy sytuacje, kiedy niania będzie musiała być z dzieckiem 24h na dobę. Nie każda osoba będzie gotowa poświęcić na pracę tyle czasu, warto więc takie rzeczy ustalić, aby potem nie było żadnych nieporozumień.

 

Wybierając nianię warto zaufać swojej intuicji oraz wewnętrznym odczuciom. Niania musi mieć w sobie to coś, co nas przekona. Pozytywne relacje z opiekunką będą niezwykle ważne, w końcu ma się ona stać istotną częścią nie tylko życia dziecka, ale także jego rodziców.

 

 

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.