Związek z optymistą wydłuża sprawne funkcjonowanie mózgu w podeszłym wieku

Źródło: pixabay.com

Każda kobieta marzy o partnerze, który będzie dla niej wsparciem emocjonalnym. Dlatego zwykle to mężczyźni o pogodnym usposobieniu przyciągają naszą uwagę. Teraz naukowcy znaleźli jednak w tym drugie dno. Odkryto, że bycie w związku z optymistą jest zdrowe dla funkcjonowania poznawczego w podeszłym wieku. Innymi słowy – osoby będące w związkach z optymistami dłużej zachowują pełną sprawność umysłową.

Nauka nie raz już dowiodła, że optymiści wykazują na starość zdrowsze funkcjonowanie poznawcze. Teraz jednak potwierdzono również, że wpływ na naszą sprawność umysłową ma nie tylko nasz własny optymizm, ale także i pogodne usposobienie naszego małżonka. Codzienne towarzystwo osoby pozytywnie patrzącej w przyszłość wydłuża młodość naszego mózgu.

Podczas badań naukowcy analizowali relacje oraz zdrowie 457 par heteroseksualnych w wieku emerytalnym. Osobami biorącymi udział w badaniu byli Amerykanie w wieku powyżej 50 lat. Uznano, że jest to duża i różnorodna grupa reprezentacyjna, która przyniesie miarodajne wyniki.

Na początku badania oceniano optymizm uczestników za pomocą specjalnie przygotowanego kwestionariusza osobowościowego. Następnie co 2 lata przez 8 lat trwania całego badania sprawdzano sprawność poznawczą tych osób. Dotyczyło to m.in. przeprowadzania testów pamięci krótkotrwałej oraz pamięci obliczeniowej. Uczestników proszono również o subiektywną ocenę jakości ich pamięci w codziennym życiu.

Kiedy badacze przeanalizowali pozyskane w ciągu 8 lat dane, odkryli, że pary o optymistycznym nastawieniu do życia dłużej zachowywały pełną sprawność umysłową. Co jednak jeszcze ciekawsze, nawet jeśli jeden partner był pesymistą, obecność małżonka-optymisty pozytywnie wpływała na kondycję jego mózgu.

Optymizm kluczem do młodości mózgu

Naukowcy wyjaśniają, że istnieje kilka znanych czynników ryzyka dla pogorszania się funkcji poznawczych wraz z wiekiem. Należą do nich predyspozycje genetyczne, markery biologiczne, ale również szeroko pojęty styl życia. W ostatnim kryterium zawiera się m.in. aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, ale i samo podejście do życia.

Zdaniem badaczy optymiści zwykle lepiej się odżywiają i częściej uprawiają sport. Jednym słowem – bardziej dbają o swoje zdrowie. Prawdopodobnie to dlatego optymizm wiąże się z niższym ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Optymistyczny partner daje dobry przykład dla swojego małżonka. Interakcje pomiędzy obojgiem ludzi pozwalają na większe zaangażowanie w codzienne życie.

Optymizmu można się nauczyć

Chociaż o optymistycznym nastawieniu do życia w pewien sposób przesądzają uwarunkowania genetyczne, naukowcy uważają, że optymizmu jesteśmy w stanie nauczyć się także sami. Wymaga to jednak autentycznej chęci zmiany swojego nastawienia, a także podjęcia w tym celu konkretnych kroków. Specjaliści zwracają uwagę przede wszystkim na zmianę utartych schematów myślowych. Ich zdaniem optymiści uważają, że ich sukcesy pochodzą z wewnątrz, natomiast wszelkie niepowodzenia są spowodowane przez czynniki zewnętrzne, na które nie mają wpływu. Takie podejście do życia okazuje się być znacznie zdrowsze dla mózgu. Aby obudzić w sobie pozytywne myślenie, warto wspierać się regularną aktywnością fizyczną. Warto również zadbać o swoje relacje z bliskimi: rodziną oraz przyjaciółmi.

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.