Regularne jedzenie słodyczy wcale nie powoduje nadmiernego tycia, ani nie jest przyczyną chorób serca

www.sxc.hu

Jedzenie niewielkiej ilosci ulubionych słodyczy wcale nie prowadzi do otyłości ani chorób serca, jak donoszą amerykańscy naukowcy. Badania na ponad 5000 Amerykanach nie wykazały żadnych powiązań pomiędzy słabym zdrowiem, a regularnym jedzeniem słodyczy.

 

 

Dane do analizy pobrano z ankiet przeprowadzonych na pacjentach w wieku powyżej 19 roku życia, w latach 2003-2006. Prawie wszyscy uczestnicy badania (96%) zgłosili, że jedzą słodycze, ale częstotliwości i ilość spożywanych słodkich przysmaków była u nich różna.

 

U osób, które spożywały słodycze każdego dnia, prawdopodobieństwo wystąpienia nadwagi lub zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia, było takie samo jak u tych, którzy spożywali słodycze raz na tydzień lub rzadziej. Nie znaleziono również zależności pomiędzy częstotliwościa jedzenia słodyczy, a BMI, czy ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia. Okazało się, że częstotliwośc jedzenia nie ma żadnego wpływu na czynniki ryzyka chorób układu krążenia, w tym na ciśnienie krwi, poziom dobrego i złego cholesterolu, czy insulinooporność.

 

Według naukowców, przeciętna ilość słodyczy spożywanych przez dorosłą osobę w ciagu dnia wynosi 44 kcal, co stanowi zaledwie 2% całkowitej ilości kalorii spożytych w ciagu dnia. Największą ilość cukru (ok. 60% całkowitego dziennego spożycia) do swojego organizmu wprowadzamy dzięki gazowanym napojom, słodzonym sokom owocowym i zbożowym płatkom śniadaniowym. Dodatkowo, tłuszcz spożyty w słodyczach stanowi zaledwie 3,1% całkowitego dziennego spożycia tłuszczu.

 

Jednak nie należy traktować wyników badań jako pretekstu do obżerania się słodyczami - kontrola ich spożywania jest nadal wskazana. Wiedza, jaka powinna płynąć z wyników badań, to fakt, że można bez wyrzutów sumienia włączyć ulubione przekąski do diety, traktując je jako element zdrowego i szczęśliwego życia. Niewielka ilość słodyczy, wprowadzona do codziennej diety, może mieć pozytywny wpływ na nasz nastrój i nastawienie do życia, a tylko w niewielkim stopniu może wpłynąć na masę ciała i stan zdrowia.

 

 

Ocena

Brak głosów

"... jak donoszą amerykańscy naukowcy". "Amerykańcy naukowcy" donoszą wszystko, za co ktoś zapłaci, by o tym donieść. Więcej cukru!!!