Przygotuj się do podróży — zobacz, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne!

Źródło: Internet

Przed podróżą, w szczególności zagraniczną, warto się ubezpieczyć — dzięki temu nie musisz martwić się wysokimi kosztami ewentualnej akcji ratunkowej czy hospitalizacji, możesz też liczyć na odszkodowanie w przypadku powstania uszczerbku na zdrowiu oraz innych nieprzewidzianych sytuacji. Ilość ofert dostępnych na rynku jest ogromna. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze optymalnej polisy.

 

Zagraniczny wyjazd? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Wykupienie ubezpieczenia turystycznego to dla wielu osób oczywistość. Tylko tak możesz zapewnić sobie komfort i brak obaw o to, że w razie wypadku czy innego niefortunnego zdarzenie będziesz zdany tylko na siebie.

Część osób zastanawia się, czy konieczne jest wykupienie ubezpieczenia na czas podróżowania po krajach Unii Europejskiej, gdzie korzystać można z karty EKUZ. Trzeba jednak mieć na względzie, że jej zakres jest o wiele węższy niż standardowego ubezpieczenia. Nie obejmuje np. transportu medycznego oraz ratownictwa. Jeżeli ze względów finansowych szukasz najtańszej opcji, możesz zrezygnować z ubezpieczenia kosztów leczenia i zadowolić się kartą EKUZ — pomimo tego rozważ wykupienie innego rodzaju polisy np. ubezpieczenia bagażu czy odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Pamiętaj, że obecnie zakupienie ubezpieczenia jest naprawdę proste i szybkie. Możesz zrobić to na komputerze, a nawet za pomocą swojego smartfona (dowiedz się więcej w tekście „Ubezpieczenie na podróż? Z Orange i Generali to tylko kilka kliknięć”). Co więcej, dzięki sprytnym porównywarkom internetowym w wygodny sposób zestawisz ze sobą oferty wielu różnych ubezpieczycieli.

Uważaj na karencję!

Przy zawieraniu umowy ubezpieczeniowej ubezpieczyciel stosuje karencję, aby uniknąć ewentualnego wyłudzenia odszkodowania za zdarzenia mające miejsce jeszcze przed podpisaniem umowy. Dlatego bierze odpowiedzialność za zdarzenia objęte zakresem ubezpieczenia dopiero po upłynięciu kilku czy kilkunastu dni (to jest właśnie okres karencji).

Szukając ubezpieczenia tuż przed wyjazdem, zwróć uwagę na oferty mające krótki okres karencji. Nie chcesz chyba, by wypadek w pierwszych dniach urlopu nie został uwzględniony przez firmę ubezpieczeniową, co nie pozwoli na otrzymanie odszkodowania?

Sprawdź, co znajduje się w wyłączeniach

Warto zwrócić szczególną uwagę na akapit zawierający tzw. wyłączenia odpowiedzialności. To właśnie tam opisane są przypadki, kiedy nie będziesz mógł liczyć na odszkodowanie, chociaż dojdzie do zdarzenia objętego zakresem polisy.

Bardzo często znajdują się tam odniesienia do uprawiania sportu. Aktywność fizyczna zwiększa ryzyko urazu, dlatego planując wypoczynek połączony ze sportową aktywnością, musisz zwykle wykupić dodatkowe rozszerzenie polisy.

Zazwyczaj wyłączenia obejmują też zdarzenia mające miejsce po wypiciu przez ubezpieczonego alkoholu. Warto wiedzieć, że może być to nawet jego symboliczna ilość. Dlatego, jeśli planujesz spożywanie alkoholu na urlopie, rozważ wykupienie stworzonej na tę okoliczność klauzuli alkoholowej.

Co poza kosztami leczenia? Ubezpieczenie bagażu, NNW i OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie tzw. kosztów leczenia to podstawa, jednak przed wyjazdem warto zastanowić się również nad innymi polisami. Jeśli zabierasz ze sobą drogi sprzęt, możesz zdecydować się na ubezpieczenie bagażu. Rozsądnym rozwiązanie będzie wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, gwarantującego wypłatę odszkodowania w przypadku śmierci lub powstania uszczerbku na zdrowiu osoby ubezpieczonej. Z kolei OC w życiu prywatnym sprawia, że gdy spowodujesz szkodę osoby trzeciej, odszkodowanie wypłaci zamiast Ciebie ubezpieczyciel.

 

Ocena

Brak głosów