Jakie są przyczyny nudności przed miesiączką?

Kategorie
Źródło: pixabay.com

Niektóre kobiety odczuwają nudności przed wystąpieniem okresu. Jest to dość powszechne zjawisko i nie powinno być źródłem niepokoju. Mdłości mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym odczuwanymi skurczami mięśni gładkich, zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz ciążą. Jednak jeśli mdłości są ciężkie, może to wskazywać na bardziej niepokojące przypadłości, na przykład na endometriozę.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) jest główną przyczyną nudności przed okresem. Warto wiedzieć, że około 20-50 % kobiet doświadcza napięcia od 7 do 10 dni przed miesiączką. Inne objawy PMS obejmują także ból głowy, zmęczenie oraz ból mięśni.

 

Odczuwanie mdłości przed miesiączką może być regularnym objawem dla niektórych kobiet. Jednak nagła zmiana w objawach może wskazywać na problemy zdrowotne. Warto udać się do lekarza, jeśli:

 

- pierwszy raz występują mdłości przed miesiączką,

- mdłości prowadzą do wymiotów,

- następuje utrata wagi,

- następuje odwodnienie,

- objawy nasilają się w ciągu kilku dni.

 

Mdłości przed okresem mogą być związane ze zmianami w poziomie serotoniny. Jest to związek chemiczny, który występuje w naszym mózgu i odpowiada za nasz nastrój. Istnieją pewne dowody naukowe, które świadczą o tym, że poziom serotoniny może ulegać obniżeniu przed rozpoczęciem miesiączki.

 

 

Warto wiedzieć, że objawy PMS mogą ulec pogorszeniu w wyniku niedoborów żywieniowych. Oprócz tego silne objawy napięcia miesiączkowego mogą wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi, cukrzycą, chorobą tarczycy lub zespołem policystycznych jajników.

 

Do poważnych przyczyn mdłości przed miesiączką należą także zaburzenia dysmorficzne – ciężka postać PMS, z którą często łączą się poważne wahania nastroju, depresja oraz lęk, a także endometrioza – gdy komórki błony śluzowej macicy wędrują w głąb organizmu, tworząc torbiele, stany zapalne oraz zrosty.

 

Niektóre kobiety cierpiące na endometriozę nie posiadają żadnych objawów. Dla innych może być ona bardzo dotkliwa i wyniszczająca, powodując silny ból i obfite krwawienia podczas miesiączki. Endometrioza może być także przyczyną niepłodności. Dodatkowo, około 85 % kobiet z endometriozą zgłasza problemy żołądkowo-jelitowe.

 

Nie należy zapominać o tym, że nudności i wymioty są jednymi z najwcześniejszych oznak ciąży. Jeśli istnieje możliwość zajścia w ciążę i doświadcza się takich objawów, warto wykonać test ciążowy.

 

Mdłości przed miesiączką mogą być także jedynie zbiegiem okoliczności i być spowodowane przez chorobę lub infekcję, na przykład zatrucie pokarmowe. Należy pamiętać, że takich objawów nie powinno się bagatelizować i najlepiej udać się z problemem do specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie.

Ocena

Brak głosów