Odkryto związek pomiędzy alergią sezonową a alergiami pokarmowymi

http://www.sxc.hu

"Jeśli masz tendencję do alergii, to masz tendencję do alergii" - twierdzi Anthony Bonitatibus, Augusta Allergy and Asthma. Oznacza to, że osoby cierpiące na alergie pokarmowe, z dużym prawdopodobieństwem będą również cierpieć na sezonowe alergie.

 

 

 

Ostatnio naukowcy odkryli powiązanie pomiędzy alergiami pokarmowymi i sezonowymi. Reaktywność krzyżowa, np. brzozy i jabłka, jest nazywana zespołem alergii jamu ustnej lub zespołem pyłku brzozy-owocu. Nie był on długo zauważany dlatego, że  powstawanie schorzenia składa się z dwóch etapów, pozornie nie związanych ze sobą. Są one właśnie powiązane w następstwie odczynów krzyżowych. 

 

W pierwszym etapie zespołu alergii jamy ustnej człowiek uczula się na pyłek drzewa, którym w Polsce zazwyczaj jest brzoza, czasami leszczyna, czy olcha. Drzewa te zaczynają pylić juz od lutego i trwa to, aż do czerwca.

 

Wtedy ludzie zaczynają odczuwać szkodliwe efekty alergii, gdy spożyją niektóre owoce i jarzyny. Do nadwrażliwosci wziewnej dochodzi nadwrażliwość pokarmowa. Początkowo może nas uczulić jeden owoc, a następnie dochodzą kolejne. Jak pokazują wyniki badań, wśród chorych z zespołem alergii jamy ustnej 67% było uczulonych na jeden owoc lub warzywo, 18% -na dwa, 7% - na trzy, 4% na cztery, a u pozostałych wystąpiła nadwrażliwość na znacznie większą ich liczbę. 

 

Wiekszość objawów jest łagodna, jednak nie czyni to ich bardziej przyjemnymi. Uczulenie "krzyżowe" może objawiać się swędzeniem języka, czy ust, czasami też drapaniem w gardle. Gdy wystąpią u nas podobne objawy najlepiej nie jeść żywności, która prawdopodobnie nas uczula.

 

Istnieją pewne sztuczki, które pomagają uporać sie z tym uczuleniem. Podgrzewanie jabłka rozbija jego strukturę wewnętrzną i eliminuje ryzyko powstania odczynu alergicznego. To oznacza, że można przy tym rodzaju alergii jeść szarlotkę, ale świeże owoce są zakazane.

Ocena

Brak głosów