Czy wyglądasz na żonę? Kształt kobiecej twarzy może mieć wpływ na długość trwania związku

www.123rf.com

Czy kiedykolwiek przyszło wam na myśl, że wasz wygląd może mieć wpływ na relacje z mężczyznami? Czy kształt brody, linia twarzy, policzki, linia brwi mogą być przyczyną, dla której niektórzy mężczyźni lgną do danej kobiety?

 

Tematem zajęli się Anthony Little z University of Stirling oraz Benedict Jones z University of Glasgow. Naukowcy przedstawili kilkuset heteroseksualnym mężczyznom kompozycję złożoną ze zdjęć twarzy różnych kobiet i zaptano ich, które kobiety wybraliby decydując sie na związek długo- i krótkoterminowy. Na zdjeciach zaprezentowano dwa typy kobiecych twarzy: bardziej kobiece i takie, które posiadały cechy twarzy męskiej (silniej zarysowana linia szczęki, szeroki nos, itp.).

 

Wyniki badania wykazały jasno, że silniejsza płeć w celu nawiązania krótkotrwałych romansów nawiązuje najchętniej znajomości z kobietami o delikatnych, bardziej kobiecych rysach twarzy. Tendencja ta była najbardziej zauważalna wśród mężczyzn, którzy pozostawali w stałych związkach. Badacze tłumaczą to faktem, że potencjalny koszt wykrycia romansu u żonatych panów byłby znacznie większy, niż u kawalerów, dlatego skłaniają się oni ku przelotnym znajomościom. W przypadku nieżonatych mężczyzn, takiej presji nie ma, więc wybór partnerek był bardziej przypadkowy.

 

Panowie liczący na stały związek, chętniej skłaniali się ku paniom o mniej atrakcyjnych/wyraźniejszych rysach twarzy. Wygląda na to, że szukając stałych związków - mężczyźni podświadomie skłaniają się ku mniej atrakcyjnym kobietom, ponieważ - jak twierdzą autorzy badania - z mniejszym prawdopodobieństwem dopuszczą się one zdrady.

 

Dotychczasowe badania, dotyczące tworzenia związków przez kobietę i mężczyznę, koncentrowały się głównie na paniach. Wynikało z nich, że - podobnie jak panowie - kobiety na krótkotrwałe związki wybierały przystojniaków, jednak na stałego partnera wybierały typ intelektualisty.

 

 

Ocena

Brak głosów

I czego się można dowiedzieć z tego tekstu? Że nieatrakcyjna kobieta to kobieta o męskich rysach twarzy, a nieatrakcyjny mężczyzna to intelektualista!