Powstaje nowa metoda diagnozowania raka piersi

http://www.sxc.hu

Badanie na obecność nowotworu piersi jest z pewnością trudnym, długotrwałym procesem dla kobiety, ale teraz być może znalazł się sposób na uniknięcie kłopotliwego oczekiwania na wyniki badań. Technologia laserowa, znana jako SORS (Spatially Offset Raman Spectroscopy) pozwala na "widzenie" tkanek, będących głęboko pod powierzchną skóry w celu ich analizy, bez potrzeby rozcinania ciała.

 

 

 

Technologia ta jest obecne wykorzystywana powszechnie w skanerach służących do wykrywania płynnych materiałów wybuchowych m.in. na lotniskach. Pod koniec zeszłego roku dowiedziono poprzez testy na świńskiej tkance, że sama koncepcja może być stosowana także do wykrywania, czy zmiany które wychwycił mammograf są łagodne, czy złośliwe.

 

Uzyskano juz finansowanie na dalsze badania, co umożliwi dalszą pracę nad tym projektem, aby zoptymalizować czułość aparatu oraz głebokość penetracji i wreszcie ocenić skuteczność tej metody na ludzkiej tkance, która została usunięta w trakcie operacji (wycinki tkanek).

 

Chociaż jeszcze na wczesnym etapie badań, jednak ta metoda rozbudziła wielkie nadzieje, że powstanie wreszcie technologia, która umożliwi natychmiastowe rozpoznanie raka piersi w jego wczesnej fazie i to podczas podstawowych badań mammograficznych. Obecnie, gdy mammograf wykrywa zmianę, niesie to za sobą konieczność wykonania bolesnej biopsji, co wiąże się z dodatkową wizytą w szpitalu, długotrwałym oczekiwaniem w niepewności i większymi kosztami dla służby zdrowia. I pomimo, że 70-90% wyników jest negatywnych, to stres w oczekiwaniu na wynik jest ogromny.

 

Ponieważ wczesna diagnoza raka piersi jest kluczowa, zmusza to naukowców do wyszukiwania nowych metod, które pomogą zidentyfikować chorobę we wczesnym stadium. Jednak wspomniana technika laserowa jest jeszcze w bardzo wczesnej fazie rozwoju i dopiero będzie testowana na komórkach piersi, wiec trudno na razie stwierdzić jak skuteczna będzie w wykrywaniu guzów u pacjentek.

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.