Ból menstruacyjny czy wczesna ciąża – jak odróżnić?

Źródło: pixabay.com

Zarówno przed miesiączką, jak i we wczesnym etapie ciąży mogą pojawić się bóle podbrzusza. Tak zwane bóle implantacyjne mogą nadejść, gdy zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w macicy. Natomiast bóle menstruacyjne towarzyszą cyklicznemu złuszczaniu się nabłonka macicy podczas miesiączki. W jaki sposób odróżnić od siebie te dwa przypadki?

Kobiety, które doświadczyły bólu podczas zagnieżdżania się zarodka w macicy opisują go jako: kłujący, ciągnący, powodujący uczucie mrowienia – co może różnić się od bólu doświadczanego podczas miesiączki. Co ważne, takiemu bólowi może towarzyszyć krwawienie – u 8 % badanych kobiet było one ciężkie, a u 28 % było to plamienie.

 

Należy zwrócić szczególną uwagę na bóle podobne do menstruacyjnych, które występują między miesiączkami i wówczas udać się do lekarza. Implantacja zarodka ma miejsce zwykle od 6 do 12 dni po owulacji, co także można wyliczyć, jeśli prowadzi się kalendarzyk. Niestety występuje to mniej więcej w tym samym czasie, gdy spodziewamy się miesiączki. 

 

Do innych objawów wczesnej ciąży należą: drażliwość piersi, przemęczenie, mdłości, wymioty, zmniejszone lub zwiększone łaknienie, ból głowy, zaparcia, wahania nastroju, zawroty głowy, omdlenia, podwyższona temperatura ciała oraz spóźniająca się miesiączka.

 

Jeśli na podstawie wyżej wymienionych objawów podejrzewamy ciążę, należy wykonać test ciążowy. Gdy test okaże się pozytywny, następnym krokiem do wykonania jest wizyta lekarska, która ostatecznie potwierdzi ciążę. Krwawienie oraz skurcze podczas ciąży nie są prawidłowym objawem i mogą wskazywać na problemy z ciążą, dlatego tym bardziej należy skontaktować się z lekarzem.

Ocena

Brak głosów