Badania dowodzą, że kobiety mają mózg znacznie bardziej aktywny od mężczyzn

Źródło: pixabay.com

Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Journal of Alzheimer’s Disease dowodzi, że mózgi kobiet są znacznie bardziej aktywne od mózgów mężczyzn. Naukowcy doszli do wyników po przeanalizowaniu ponad 46 tysięcy tomografii emisyjnych pojedynczych fotonów (badań SPECT), pochodzących z dziewięciu różnych klinik.

Badanie SPECT śledzi aktywność mózgu poprzez rejestrację przepływu krwi w jego określonych obszarach – gdy człowiek wykonuje różne zadania lub gdy znajduje się w stanie spoczynku. Pozyskane obrazy pochodziły od 119 zdrowych ochotników oraz od ponad 26 tysięcy pacjentów cierpiących na szereg problemów psychicznych – w tym na choroby afektywne dwubiegunowe, schizofrenie, zaburzenia psychotyczne, zaburzenia nastroju, urazy mózgu oraz ADHD.  

Główny autor badania, Daniel G. Amen skomentował wyniki w następujący sposób – „To bardzo ważne badanie, które może pomóc zrozumieć różnice w mózgach obu płci. Użycie badania SPECT ma istotne znaczenie dla rozwoju precyzyjnych metod leczenia schorzeń takich, jak choroba Alzheimera”.

Okazało się, że mózgi kobiet były w wielu obszarach bardziej aktywne od mózgów mężczyzn. Kora przedczołowa, która jest odpowiedzialna za funkcje poznawcze, na przykład koncentrację i kontrolę impulsów, była jednym z tych regionów. To może wyjaśniać dlaczego kobiety są bardziej empatyczne, lepiej radzą sobie ze współpracą, posiadają lepszą intuicję i samokontrolę.

Niestety badania wykazały także, że kobiety są znacznie bardziej narażone na choroby psychiczne takie, jak Alzheimer, depresja oraz zaburzenia lękowe. Z kolei mężczyźni znacznie częściej doświadczają zaburzeń ADHD. 

Ocena

Brak głosów