Jakie są objawy niepłodności?

Źródło: pixabay.com

Podejrzenie niepłodności może być stresujące. Wiele kobiet nie wykazuje bezpośrednich objawów i nie ma świadomości problemu, dopóki nie próbuje zajść w ciążę. Niepłodność dotyka jednak zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Około 1/3 problemów z zajściem w ciążę jest związana ze zdrowiem kobiety, kolejna 1/3 wiąże się ze zdrowiem mężczyzny, a ostatnia część składowa dotyczy zdrowia obu płci.

Podstawowym objawem niepłodności są problemy z zajściem w ciążę. Lekarz może zdiagnozować niepłodność, jeśli para bezskutecznie stara się o dziecko po 1 roku prób. Jeśli kobieta ma więcej niż 35 lat okres ten skraca się – niepłodność jest stwierdzana po 6 miesiącach bezskutecznego starania się o dziecko

Otyłość

Badania z 2018 roku wykazały, że otyłość negatywnie wpływa na nasze zdrowie reprodukcyjne. Kobiety zmagające się z otyłością mają mniejsze szanse na zajście w ciążę i są również bardziej narażone na komplikacje zdrowotne podczas ciąży.

Ból podczas współżycia

Jeśli podczas stosunku kobieta doświadcza bólu, może być to oznaka problemów zdrowotnych, które także mogą skutkować niepłodnością. Przykładami takich dolegliwości są infekcje, endometrioza oraz mięśniaki.

Bolesne, obfite miesiączki

Bolesne miesiączki z obfitym krawieniem mogą być wynikiem endometriozy. Wówczas warto zwrócić uwagę na to, czy dodatkowo występuje:

- przewlekły ból miednicy (nie tylko podczas menstruacji),

- ból podczas stosunku,

- ból pleców,

- zmęczenie,

- nudności,

- nieregularne miesiączki i plamienia,

- problemy z jelitami i wypróżnieniami,

- ciemna lub jasna krew menstruacyjna.

Nieregularny cykl

Długość cyklu menstruacyjnego jest kwestią indywidualną dla każdej kobiety. Jednak wiele kobiet doświadcza nieregularnych miesiączek, a to może powodować problemy z zajściem w ciążę. Nieregularne miesiączki mogą być następstwem zespołu policystycznych jajników, otyłości, niedowagi oraz problemów z tarczycą.

Zmiany hormonalne

Oznaki zmian hormonalnych mogą być bardzo różne, a dana osoba może ich albo nie zauważać, albo ustala złą przyczynę. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie konkretnych badań krwi. Zaburzenia hormonalne mogą powodować dodatkowo:

- niewyjaśniony przyrost masy ciała,

- ciężki trądzik,

- zimne stopy i dłonie,

- zmniejszenie popędu seksualnego lub jego całkowitą utratę,

- niechciane owłosienie,

- wypadanie włosów na czubku głowy.

Ocena

Brak głosów