Zwiększona potliwość: jak sobie z nią radzić

www.123rf.com

W ciepłe dni, nadmierna potliwość, czy hyperhidrosis, może dać się poważnie we znaki. W tym problemie może pomóc nie tylko odpowiednia garderoba, pachnidła i kosmetyki, ale również zmiana pewnych nawyków.

 

Spocone ręce, mokre plamy na ubraniach, niemiły "zapaszek" - wszystko to może być spowodowane nie tylko nadejściem ciepłych dni, ale może to być także objaw chorobowy, więc zanim zaczniemy maskować nieprzyjemne efekty pocenia, warto jest upewnić się, co do przyczyny ich powstawania.

 

Przyczyny nadmiernego pocenia

Jeśli pocenie jest spowodowane przez ciepło, pracę fizyczną, gorące jedzenie i picie - nie masz powodów do zmartwień. Celem mechanizmu pocenia jest właśnie zmniejszenie temperatury ciała, więc w tych przypadkach gruczoły potowe wypełniają tylko swoje zadanie. Jedynym wyjściem będzie dobór odpowiedniej odzieży: koszulek bez rękawów, kolorowych t-shirtów i bluzek z tkaniny, na których plamy od potu nie będą tak widoczne. Najlepsze do tego celu będą oczywiscie natualne tkaniny, np. bawełna. Sztuczne domieszki będą tylko potęgować dolegliwości.

Kolejną przyczyną intensywnego pocenia mogą być stres i silne emocje. Każdemu z nas znany jest ten stan podniecenia i intensywnych doznań, którym towarzyszy pot spływający z każdego zakamarka ciała w zaskakujących ilościach. Jednak objawy te również są uważane za normalne, jeśli powód był wystarczająco poważny i takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często.

Infekcje, choroby układu nerwowego, układu hormonalnego, a nawet guzy nowotworowe mogą być przyczyną nadmiernego pocenia. Nadczynność tarczycy, cukrzyca, zmniejszenie ilości cukru we krwi, zaburzenia hormonalne, choroby nadnerczy - tym i innym chorobom towarzyszy okresowy wzrost potliwości.

Również zmiany związane z wiekiem, takie jak menopauza, mogą być przyczyną nadmiernego pocenia się pach, stóp i rąk. Jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna, jeśli nie można znaleźć innego wyjaśnienia. Problem ten dotyczy około 3% mieszkańców miast, głównie kobiet.

 

Jak poradzić sobie z nadmiernym poceniem się?

Aby zlikwidować, albo chociaż ograniczyć problem, musimy zachowywać odpowiednię higienę ciała, używać miejscowo antyperspirantów w postaci gotowych kosmetyków, dostępne są nawet metody chirurgiczne, które mają na celu ograniczenie aktywności gruczołów potowych. Jeśli jednak nadmierna potliwość jest następstwem choroby, niezbędna może się okazać konsultacja lekarska, w celu ustalenia przyczyny schorzenia i planu leczenia. Nadmierna potliwość najprawdopodobniej sama ustąpi po pozbyciu się tej choroby.

 

 

Ocena

Brak głosów

Z kosmetyków polecam Ałun, są też ziołowe herbatki ale te prawdziwe sypane, a nie w torebkach. Odradzam łykanie tych suplementów co notorycznie reklamują w tv. Ciało człowieka chłodzi się poprzez pocenie, jak i usuwa toksyny, po tej dawce chemii co reklamują, grozi przegrzanie, udar, zawał itd...

No to żeście mi strasznie poradzili oj oj, nie napisaliście NIC nowego, czego przeciętny człowiek by nie wiedział...

Jonoforeza - ponoć skuteczna metoda pozbycia sie nadmiernej potliwości. Każdy może sam ją wykonać w domu.