Wszystko co powinnaś wiedzieć o reakcjach alergicznych przy farbowaniu włosów

Źródło: pixabay.com

To temat szczególnie ważny dla osób, które zamierzają pierwszy raz pofarbować swoje włosy. Myślami jesteśmy już przy pięknym kolorze, który uzyskamy po zabiegu koloryzacji, ale nie zapominajmy także o naszym zdrowiu! 

Najczęstszym objawem alergii na farbę do włosów jest tak zwane kontaktowe zapalenie skóry. W przypadku zwalczania reakcji alergicznej szczególnie ważna jest szybka reakcja na pierwsze oznaki alergii. Podstawowym działaniem leczniczym jest w tym przypadku eliminacja kontaktu z alergenem, a w uśmierzeniu podrażnień powstałych na naszej skórze mogą pomóc delikatne środki nawilżające.

Reakcja alergiczna podczas farbowania włosów świadczy o uczuleniu na jedną z substancji użytych w farbie. Najczęstszą przyczyną tego typu reakcji alergicznych jest p-Fenylenodiamina, w skrócie nazywana PPD, która występuje w większości popularnych farb do włosów.

Inną powszechną substancją chemiczną występującą w farbie do włosów jest para-toluenodiamina (PTD), która może być lepiej tolerowana przez naszą skórę niż PPD, jednak u niektórych osób nadal może występować uczulenie.

Podczas reakcji alergicznej na farbę do włosów, skóra głowy, uszy, broda lub szyja mogą ulec zaczerwienieniu. Uczucie świądu możemy czuć także w okolicach oczu i może ono wiązać się z doświadczeniem obrzęku powiek. Zwykle tego typu objawy ustępują po kilku godzinach od ekspozycji na alergen.

Kolejnym przykładem reakcji alergicznej, która może wystąpić podczas koloryzacji, jest tak zwana pokrzywka. Są to czerwone, podrażnione plamy na naszym ciele. Czasem osoby, które doświadczają pokrzywki, mają trudności w połykaniu oraz w oddychaniu.

Najpoważniejszą reakcją alergiczną, która także może wystąpić przy farbowaniu włosów, jest szok anafilaktyczny. Taki stan jest najrzadszy i najbardziej poważny, a jego objawy mogą obejmować: pokrzywkę, obrzęk twarzy i dróg oddechowych, duszność, spadek ciśnienia krwi, przyspieszone bicie serca oraz utratę przytomności. Wstrząs anafilaktyczny jest bardzo niebezpieczny, a każdy kto go doświadczy, potrzebuje natychmiastowej pomocy lekarza. 

Jeśli doświadczymy jakiejkolwiek reakcji alergicznej podczas farbowania włosów, należy natychmiast zmyć drażniącą substancję z naszej głowy i dokładnie umyć włosy. Jedną z bardziej skutecznych metod zapobiegających ewentualnym reakcjom alergicznym, jest wcześniejsze przetestowanie farby do włosów na małym, niewidocznym obszarze ciała. Jeśli w ciągu doby od zastosowania substancji nie wystąpi żadna reakcja alergiczna, istnieje wyższe prawdopodobieństwo, że farba nie uczuli nas także na głowie.

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.