Rak jajnika – geny ojca mogą wpływać na Twoje ryzyko

Kategorie
Źródło: pixabay.com

Naukowcy badający przyczyny występowania raka jajnika ujawnili istnienie mutacji genetycznej, która zwiększa ryzyko zachorowania na raka jajnika – co dziwne, mutacja genetyczna jest przekazywana nie od matki, a od ojca.

Wykonano przegląd ponad tysiąca badań naukowych na temat raka jajnika, które opublikowano w latach 2003-2017. Naukowcy chcieli ustalić, czy badania kontrolne zmieniają ryzyko śmiertelności z powodu raka jajnika, a także jakie są główne czynniki ryzyka choroby.

 

Specjaliści ustalili, że badania przesiewowe, wykonywane pod kątem raka jajnika, mogą szkodzić naszemu zdrowiu, zwłaszcza jeśli nie znajdujemy się w grupie ryzyka. Dzieje się tak ponieważ badania te często są niewiarygodne i prowadzą do niepotrzebnych operacji, które zawsze obarczone są ryzykiem powikłań. Oprócz tego udało się zidentyfikować nową mutację genetyczną, związaną z występowaniem raka jajnika i raka prostaty. Wadliwy gen jest przekazywany dziecku przez męski chromosom X.

 

Co więcej, ustalono, że siostry pacjentek chorych na raka jajnika mają wyższe ryzyko zachorowania, niż córki matek chorych na raka jajnika. To właśnie doprowadziło badaczy do zweryfikowania, czy geny przekazywane przez ojca mogą przyczyniać się do większego ryzyka choroby.

 

 

Przypadki raka jajnika, które są związane z nowo rozpoznaną mutacją rozwijają się o ponad 6 lat wcześniej niż wynosi średni wiek zachorowania na raka jajnika. W badaniach ujawniono również, że ta sama mutacja może powodować raka prostaty u mężczyzn.

 

Ponieważ odkrycie jest bardzo świeże, wymaga jeszcze dokładnego doprecyzowania, aby wskazać odpowiedzialny za zwiększone ryzyko gen. Gdy uda się wykonać to zadanie, badania przesiewowe pod kątem raka jajnika staną się o wiele bardziej miarodajne.

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.