Naukowcy: kontakt wzrokowy matki z dzieckiem synchronizuje ich fale mózgowe

Źródło: pixabay.com

Badacze analizujący funkcjonowanie mózgów matek i ich dzieci doszli do bardzo interesujących wyników – kontakt wzrokowy pomiędzy matką a jej pociechą powoduje synchronizację fal mózgowych u obojga, co wpływa na skuteczniejszą komunikację, uczenie się, a także na odczuwanie empatii.

Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Proceedings of National Academy of Science dowodzi, że kontakt wzrokowy pomiędzy ludźmi może pomóc w nawiązaniu wyjątkowej, emocjonalnej bliskości. Zespół naukowców z Uniwersytetu Cambridge zbadał w tym celu 36 matek oraz ich dzieci.

Badanie EEG wykrywa zmiany napięcia występujące pomiędzy neuronami w mózgu człowieka. Fale mózgowe przebiegają przez określone części mózgu i odpowiadają za zachowanie milionów neuronów. To właśnie dzięki badaniu EEG zespół naukowców odkrył synchronizację fal mózgowych matek i ich dzieci podczas utrzymywania kontaktu wzrokowego.

 

 

Wyniki badań wskazują na to, że do bliskiego kontaktu z dzieckiem zalicza się nie tylko dotyk i przemawianie, ale także kontakt wzrokowy. Oprócz tego, że kontakt wzrokowy pomiędzy rodzicami a dzieckiem jest po prostu ciepłym i wzruszającym doświadczeniem, posiada on także bardziej wymierne działania. Udowodniono, że pozwala on między innymi na rozwój u dzieci ich umiejętności komunikacji oraz empatii wobec otoczenia.

Ocena

Brak głosów