Spanie na boku podczas ostatnich 3 miesięcy ciąży może zmniejszyć ryzyko poronienia

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania naukowe dowiodły, że kobiety mogą zmniejszyć ryzyko poronienia nawet o połowę, jeśli będą spać na boku w trzecim trymestrze ciąży. Odkryto, że kobiety, które spały na plecach pod koniec swojej ciąży, były aż 2 razy bardziej narażone na poronienie.

Ważne wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym British Journal of Obstetrics and Gynaecology. Były to największe jak dotąd badania, które analizowały związek pomiędzy pozycjami snu matek a ryzykiem poronień.

„Nasze badania są kolejnym dowodem na to, że pozycja snu matki podczas późnej ciąży powinna być kontrolowana” – powiedział dr Edward Morris z Royal College of Obstretricians and Gynecologists – „Dzięki pozyskanych przez nas informacjom być może znajdzie się uzasadnienie dla wielu do tej pory niewytłumaczalnych poronień”.

Pozycja matki podczas snu ma tak duży wpływ na życie jej dziecka, ponieważ masa dziecka oraz macicy może naciskać na naczynia krwionośne, ograniczając przepływ krwi oraz tlenu do płodu. Jeszcze inna teoria mówi, że spanie na plecach może prowadzić do zaburzeń oddechu. 

Naukowcy zaznaczają jednak, że nie stanie się nic złego, jeśli matka obudzi się w ciągu nocy w niewłaściwej pozycji. Kluczowa jest za to jej modyfikacja, gdy się zorientujemy, ponieważ większość czasu śpimy w pozycji, którą przybrałyśmy podczas zasypiania.

Ocena

Brak głosów