Jaki olej do włosów wybrać? Przydatne wskazówki

Źródło: Internet

Olejowanie włosów to nie tylko moda. Naturalne składniki bogate w witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe skutecznie pielęgnują włosy, zapewniając im zdrowie i piękno. Pozostaje jednak pytanie, jaki olej do włosów wybrać?

Do użytku kosmetycznego wyróżniono co najmniej setkę naturalnych olejków, a więc mamy naprawdę wiele możliwości. Jednocześnie sprawa wyboru odpowiedniego olejku do włosów jest utrudniona – łatwiej byłoby wybrać spośród kilku, a nie kilkuset olejków.

Olejowanie jest skuteczne tylko wtedy, kiedy używamy olejów dopasowanych do potrzeb naszych włosów. Spiszmy problemy, które mamy z włosami – to ułatwi znalezienie idealnego olejku. Poniższe wskazówki mogą znacznie pomóc rozwiać wątpliwości, jaki olej do włosów wybrać.

JAKI OLEJ DO WŁOSÓW WYBRAĆ?

Przede wszystkim kierujmy się porowatością włosów (wyróżniamy trzy: niską, średnią i wysoką). Olejki działają zdecydowanie lepiej, jeśli są dopasowane do budowy włosów tj. mają idealną wielkość cząsteczek kwasów tłuszczowych, żeby wniknąć do wnętrza włosa. Im ściślej przylegające łuski włosów, czyli niższa porowatość, tym mniejsze cząsteczki olejków. I na odwrót.

(1) Najlepsze olejki do włosów wysokoporowatych to te z kwasami omega-3 oraz omega-6 (arganowy, bawełniany, wiesiołkowy), do włosów średnioporowatych powinny zawierać więcej kwasów omega-7 i omega-9 (jojoba, migdałowy, słonecznikowy), natomiast do włosów niskoporowatych te bogate w kwasy nasycone, które mają postać maseł (kokosowy, mango, palmowy).

Z drugiej strony nie zawsze znamy porowatość swoich włosów, ponieważ jest trudna do określenia. Możemy kierować się też innymi wyznacznikami.

(2) Idealne olejki do włosów jasnych, cienkich, osłabionych to te delikatne, które dobrze się wchłaniają i nie obciążają włosów. To dlatego, że jasne włosy mają mniej melaniny i są z reguły słabsze i cieńsze. Mogą się dodatkowo osłabić pod wpływem gęstego oleju lub przyciemnić, jeśli sięgniemy po indyjskie olejki do włosów. Najlepsze będą np. olej makadamia, olej marula lub olej jojoba.

(3) Jeśli mamy niezdyscyplinowane włosy, sięgajmy po olejki do włosów puszących się, elektryzujących, matowych. Najlepiej w ujarzmianiu niesfornych kosmyków radzi sobie oliwa z oliwek, olejek jojoba lub olej lniany. W przypadku takich włosów warto aplikować olejki na gorąco, ponieważ w ten sposób działamy intensywniej i dodajemy włosom miękkości.

(4) Za to najbardziej polecany olejek do stylizacji włosów to olej arganowy. To jeden z nielicznych olejów o tak dobrym działaniu termoochronnym. Zabezpiecza przed wysoką temperaturą, a jednocześnie odbudowuje osłabione i uszkodzone włosy.

 

 

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.