Jak przestawić małe dziecko na czas zimowy?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października przesuwamy  wskazówki zegara o godzinę do tyłu. Jak jednak przygotować do tego małe dziecko, aby nie zakłócić jego rytmu dobowego?

Większość dzieci budzi się między godziną 6 a 7:30 rano – jest to normalny, zdrowy czas na rozpoczęcie dnia. Jednak drobne zmiany mogą sprawić, że niektóre dzieci budzą się nawet około 5 rano, a to może być sporym dyskomfortem dla ich rodziców, którzy chcą wypocząć.

Chociaż każde dziecko posiada indywidualne przyzwyczajenia względem snu, to zmiana czasu na zimowy znacznie bardziej oddziałuje na młodsze dzieci – poniżej drugiego roku życia. Warto się do tego przygotować, stopniowo wprowadzając zmianę.W celu stopniowego przestawienia dziecka na czas zimowy można przesuwać kładzenie go do snu o 15 minut później przez 4 dni. W takim przypadku w środę 24 października zaczynamy przesuwać kładzenie dziecka spać o 15 do przodu i kończymy w dniu oficjalnej zmiany czasu – wieczorem 28 października.

Adekwatnie, jeśli naturalną godziną wstawania dla dziecka jest 7:00, należy w ciągu tych 4 dni budzić je co 15 minut później. W czwartek o 7:15, w piątek o 7:30, w sobotę o 7:45, a w niedzielę już według prawidłowego czasu. 

Do zmiany czasu na zimowy można dostosować także całą dzienną rutynę: porę posiłków, drzemek i przekąsek – 15 minutowe opóźnienie pozwoli dziecku niezauważalnie zaadaptować się do zmiany.

W niedzielny poranek warto wybrać się z maluchem na jesienny spacer – wyjście na świeże powietrze jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zresetowanie wewnętrznego rytmu okołodobowego. Równie ważne jest spędzanie czasu w jasnym pomieszczeniu, do którego napływa światło słoneczne. 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen