Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?
Matki, które zdecydowały się na zakończenie karmienia swoich dzieci piersią, mogą zastanawiać się, w jaki sposób ułatwić ten proces. Odstawienie dziecka od piersi wymaga trochę czasu i cierpliwości, szczególnie, jeśli dziecko jest karmione w ten sposób przez dłuższy czas. Poniższe strategie mogą pomóc zarówno matce, jak i jej dziecku, w dostosowaniu się do nowej rutyny żywieniowej oraz w poradzeniu sobie z ewentualnym stresem i dyskomfortem.
Kiedy przestać karmić piersią?
Odstawienie dziecka od piersi może być długim i trudnym procesem, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Zaleca się, aby niemowlęta były karmione piersią przez pierwsze 6 miesięcy swojego życia. Jednak równie dobrze karmienie piersią może trwać nawet rok lub dłużej. Na decyzję matki o odstawieniu dziecka o piersi powinno wpływać przede wszystkim jej samopoczucie – ból, obrzęk piersi lub niewystarczająca ilość pokarmu.
Zapewnij odpowiednią alternatywę żywieniową
Kobiety zaprzestające karmienia piersią dziecka poniżej 1 roku życia, muszą stosować odpowiednie mleko zastępcze. Należy jednak pamiętać o tym, że dzieciom poniżej 1 roku życia nigdy nie powinno się podawać mleka krowiego, sojowego ani żadnych tego typu produktów. Mleko bezpieczne dla dzieci można z powodzeniem nabyć w aptece.
Wyeliminuj stresory
Niektóre niemowlęta łatwo dostosują się do zmiany w odżywianiu, jednak inne mogą protestować. Na termin odstawienia dziecka od piersi nie powinny nakładać się inne zmiany, takie jak na przykład wyjazdy. Jeśli jest to możliwe, warto spędzać z dzieckiem więcej czasu, ponieważ może czuć się osamotnione.

Wprowadzaj zmiany stopniowo
Zacznij od rezygnacji z karmienia piersią w porze dnia, która jest najmniej istotna dla dziecka. Dlatego też warto rozpocząć od rezygnacji z karmienia piersią w nocy. Daj dziecku kilka dni na dostosowanie się do zmian, zanim zrezygnujesz z kolejnej pory karmienia piersią. Cały proces może trwać nawet kilka tygodni, jednak będzie on przebiegać dzięki temu znacznie łagodniej.
Użyj laktatora
Korzystanie z laktatora pomoże złagodzić ból i obrzęk piersi podczas odstawiania. Najlepiej stopniowo ściągać coraz mniejszą ilość mleka, aby przestało się ono nagromadzać. Optymalny czas odciągania mleka może wynosić 2-3 minuty. Ściągnięte mleko oczywiście może być nadal stosowane do karmienia. Innymi sposobami na złagodzenie obrzęku piersi mogą być zimne okłady, noszenie usztywnionego biustonosza i przyległej odzieży, a także masaż piersi.
Zadbaj o dobre samopoczucie dziecka
Mleko matki jest czymś więcej, niż tylko pokarmem. Karmienie piersią zapewnia dzieciom poczucie bezpieczeństwa i ma działanie relaksujące, dlatego tak wiele niemowląt zasypia podczas karmienia. Po odstawieniu dziecka od piersi warto szczególnie zadbać o bliską relację. Może przydać się smoczek, częstsze wychodzenie na spacery i śpiewanie kołysanek.
Ocena
- Dodaj komentarz
- 100 widoków