Jak często powinno się myć włosy?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pielęgnacja włosów może być bardzo zróżnicowana, w zależności od indywidualnych potrzeb danej osoby. To jak często myjemy włosy zależy od wielu czynników – rodzaju włosów, kondycji skóry głowy oraz osobistych preferencji. U niektórych osób zbyt częste mycie włosów może powodować uszkodzenie struktury włosa lub suchą, swędzącą skórę, z kolei u innych zbyt rzadkie mycie włosów skutkuje nieświeżym wyglądem i często także uczuciem świądu.

Mycie włosów opiera się na tych samych zasadach, co mycie ciała. Woda może usunąć zalegający brud, ale nie jest w stanie wyeliminować przykrego zapachu lub tłustych osadów. Dlatego konieczne jest stosowanie środka myjącego, w tym przypadku szamponu, który usunie zbędne sebum i nawilży włosy.

Nawilżone włosy są mniej podatne na jakiekolwiek uszkodzenia. Jednak ich zbyt duża wilgotność może sprawić, że włosy szybko staną się przetłuszczone i brudne. Mimo to, jakiekolwiek nawilżenie włosów jest bardzo ważne dla zachowania ich zdrowej kondycji. Można w tym przypadku stosować łagodniejsze szampony lub dodatkowe odżywki do włosów.

Częstotliwość mycia włosów powinna być uwarunkowana przede wszystkim ich strukturą. Osobom z włosami skłonnymi do przesuszania może wystarczyć mycie nawet raz w tygodniu. Z kolei osoby z intensywnie przetłuszczającymi się włosami powinny myć głowę codziennie.Włosy mają tendencję do przesuszenia, gdy są gęste, grube, kręcone, a także siwe. Na przesuszenie włosów ma również duży wpływ poddawanie ich farbowaniu. Z kolei wyjątkowo tłuste włosy to często efekt zmian hormonalnych, na przykład tych, które zachodzą w okresie dojrzewania.

Mycie włosów zależy w głównej mierze od indywidualnych preferencji. Niektóre osoby bardzo dbają o to, żeby ich włosy nie były przetłuszczone, a inne uważają, że ich fryzura wygląda gorzej przy świeżo umytych włosach.

Dla większości osób nie ma medycznych podstaw do regularnego stosowania szamponu. Alternatywą może być suchy szampon lub mycie włosów odżywką. Jednak w niektórych przypadkach, na przykład takich jak łupież, to właśnie odpowiednio dobrany szampon, jest kluczowym elementem higieny.  

Higiena skóry głowy oraz włosów jest bardzo indywidualną kwestią. Standardy co do naszych fryzur zmieniają się wraz z modą, jednak to, jak często myjemy włosy jest naszą osobistą decyzją, która nie ma większego wpływu na nasz stan zdrowia.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen