Poznaj walory lecznicze wody różanej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Woda różana to nic innego, jak woda wymieszana z wyciągiem z płatków róż. Stosuje się ją jako składnik perfum, ze względu na jej piękny, słodki zapach. Warto jednak wiedzieć, że woda różana posiada także istotne walory lecznicze. Stosowanie wody różanej w medycynie sięga aż VII wieku.

Kosmetyki z zawartością wody różanej to popularne produkty dla naszej skóry. Producenci decydują się na dodanie jej do składu produktów przeznaczonych dla naszej skóry, ze względu na jej właściwości przeciwzapalne. Pielęgnacja skóry wodą różaną pomaga złagodzić podrażnienia, powstałe na przykład w wyniku trądziku różowatego.

Ze względu na działanie przeciwzapalne oraz łagodzące, woda różana może być stosowana w leczeniu bólu gardła. Podczas badań naukowych udowodniono, że płyn działa na gardło rozluźniająco i łagodzi napady kaszlu.  

Woda różana doskonale sprawdza się także jako krople do oczu, ponieważ posiada działanie antyseptyczne. Dzięki przemywaniu oczu wodą różaną możemy wspomóc leczenie dolegliwości takich, jak zapalenie spojówek, suchość oczu oraz zaćma. Wodą różaną możemy leczyć także oparzenia, rany, blizny oraz inne infekcje.

Badania wykazały, że wdychanie oparów z wody różanej może mieć właściwości antydepresyjne oraz przeciwlękowe. Para z wody różanej pozwoli nam się zrelaksować oraz ułatwia zasypianie, dlatego stosuje się jej wdychanie jako doraźny środek odstresowujący.

Para z wody różanej może pomóc także w przypadku uciążliwych bólów głowy i migren. Tego rodzaju aromaterapia jest stosowana od pokoleń i można wykonać ją na przykład poprzez położenie na czole ściereczki nasączonej w ciepłej wodzie różanej.

Konsumpcja wody różanej może mieć efekt przeczyszczający, co czyni z niej dobry lek na zaparcia. Należy pamiętać, że jak w przypadku każdej substancji, u niektórych osób może wystąpić reakcja alergiczna na wodę różaną. Dlatego najlepiej rozpocząć jej stosowanie od małego i niewidocznego fragmentu ciała. Jeśli w ciągu 24 godzin nie wystąpi żadne podrażnienie, będzie można stosować ją bezpiecznie na innych partiach ciała.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen