Olejek rycynowy – naturalny i tani kosmetyk dla Twojej skóry

Źródło: pixabay.com

Olejek rycynowy jest olejem roślinnym, który jest szeroko wykorzystywany w kosmetyce oraz w medycynie. Zwykle ludzie stosują olejek rycynowy jako środek przeczyszczający, jednak warto pamiętać, że posiada on wiele korzyści zdrowotnych dla naszej skóry.

Olej rycynowy jest półprzezroczystą cieczą o żółtym zabarwieniu, która pochodzi z nasion rącznika pospolitego, naturalnie występujego w Afryce oraz w Azji. Jest stosunkowo bezpieczny w użyciu, a dodatkowo posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe oraz nawilżające.

Właściwości naturalnego produktu roślinnego jest wiele. Stosuje się go w leczeniu problemów trawiennych, choć warto pamiętać, że olejek rycynowy pomaga także w leczeniu różnych chorób skóry, na przykład łuszczycy i trądziku. Istnieją również informacje na temat tego, że olejek rycynowy wspomaga wzrost włosów, choć obecnie nie ma na to dowodów naukowych.

Ze względu na zawartość kwasu rycynolowego oraz kilku innych kwasów tłuszczowych, olejek rycynowy posiada pewne właściwości, które czynią go użytecznym produktem do pielęgnacji skóry, szczególnie twarzy.

Kwas rycynolowy może hamować wzrost bakterii powodujących trądzik, a pozostałe kwasy tłuszczowe obecne w olejku rycynowym zwiększą gładkość oraz elastyczność skóry. Co ważne, stosowanie olejku rycynowego nie zatyka porów w skórze, produkt zawiera za to trójglicerydy, które pomagają w utrzymaniu czystości oraz nawilżenia skóry.

Doskonale wiemy, że produkty do pielęgnacji skóry, w szczególności kremy do twarzy, mogą być bardzo drogie. Natomiast olejek rycynowy jest stosunkowo tani, mimo że posiada wiele właściwości podobnych do sklepowych, sztucznych specyfików.

Może upłynąć trochę czasu zanim skóra będzie w stanie w pełni wchłonąć olejek, dlatego warto rozcieńczać go wodą, eksperci zalecają proporcje 50/50. Olejek rycynowy może być stosowany na twarz i ciało, ale należy pamiętać o unikaniu obszarów wrażliwych, takich jak błony śluzowe lub uszkodzona skóra.

W celu wykluczenia ewentualnej reakcji alergicznej, olejek należy nałożyć najpierw na niewielki obszar skóry i odczekać kilka godzin. Jeśli pojawią się wypryski, obrzęk lub swędzenie odradza się stosowanie substancji.

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.