Kobiety potrzebują więcej snu, niż mężczyźni

www.sxc.hu

Kobiety muszą spać dłużej niż mężczyźni, w celu utrzymania dobrego stanu układ krążenia i poprawy ogólnego stanu zdrowia. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, który udowodnił zależność niezbędnej ilości snu od płci. Badanie wykazało, że brak snu wywołuje stres, choroby serca i cukrzycę typu drugiego. Udało się również zaobserwować, że zależność ta jest wyraźniejsza u kobiet.

 

 

Naukowcy przeprowadzili wywiad z 210 zdrowymi mężczyznami i kobietami w średnim wieku, którzy nigdy nie mieli problemów ze snem, nie palących i nie zażywających żadnych leków. Uczestnicy w ciągu miesiąca notowali w kwestionariuszu jakość swojego snu, dodatkowo oceniając swój poziom depresji, wrogość, gniew i postrzeganie wsparcia przyjaciół i członków rodziny.

 

Następnie naukowcy pobrali próbki krwi i testowali je na obecność chorób układu krążenia i cukrzycy. Okazało się, że u około 40% mężczyzn i kobiet występowały problemy ze snem. U kobiet słaba jakość snu powodowała wysoki poziom stresu psychicznego, wrogość, depresję i gniew, podczas gdy u mężczyzn objawy te zazwyczaj nie miały związku z jakością ich snu. U kobiety cierpiących na zaburzenia snu wystąpiło dodatkowo wysokie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i wyższy poziom insuliny we krwi.

 

Jedną z podstawowych funkcji snu, jest pozwolić mózgowi się zregenerować. Im bardziej człowiek używa mózgu w ciągu dnia, tym więcej snu potrzebuje, aby się zregenerować. Ponieważ kobiety mają tendencję do robienia wielu rzeczy na raz, bardziej eksploatując swój mózg - muszą spać dłużej.

 

Część naukowców nie zgadza się z autorami badań twierdząc, że​​ilość snu potrzebnego człowiekowi to indywidualna sprawa. Według nich podobnie, jak są wzost, wady wzroku, czy tendencje do tycia - ilość snu potrzebnego danemu człowiekowi określona jest genetycznie.

 

 

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.