Data porodu ma wpływ na wystąpienie depresji poporodowej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wiadomo, że około 10 % kobiet doświadcza problemu depresji poporodowej. Jednak najnowsze badania wskazują na to, że kobiety, które rodziły w okresie zimowym lub wiosennym, są mniej narażone na wystąpienie depresji poporodowej, niż kobiety, które rodziły latem lub jesienią.

„Chcieliśmy dowiedzieć się, czy istnieją jakieś czynniki wpływające na ryzyko doświadczenia depresji poporodowej, a także czy można ich uniknąć, aby poprawić fizyczne i psychiczne zdrowie kobiet” – powiedział główny autor badania, dr Jie Zhou z Birgham and Women’s Hospital w Bostonie.

Depresja poporodowa występuje zwykle z powodu zmian hormonalnych oraz wskutek psychologicznego niedostosowania do macierzyństwa i odczuwanego zmęczenia. Objawy depresji poporodowej obejmują przede wszystkim smutek, niepokój, lęk, problemy ze snem oraz problemy z koncentracją. Przypadłość może mieć wpływ nie tylko na kobietę, ale także jej relację z dzieckiem i z resztą rodziny. Co ciekawe, aż 1 na 10 ojców doświadcza podobnego stanu emocjonalnego.

Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną dotyczącą ponad 20 tysięcy kobiet, które przeszły porody w okresie od czerwca 2015 roku do sierpnia 2017 roku. Ponad 4 % z nich doświadczyło depresji poporodowej.

Nie jest do końca jasne dlaczego kobiety rodzące w miesiącach zimowych i wiosennych rzadziej przechodzą depresję poporodową, istnieje jednak kilka możliwości. Przede wszystkim kobiety z małym dzieckiem spędzają większość czasu w domu. W zimie to mniejszy problem, jednak w lecie, gdy większość ludzi spędza czas na świeżym powietrzu, może to skutkować poczuciem izolacji.

Badacze zauważyli również, że kobiety z wyższym wskaźnikiem BMI były bardziej podatne na złe samopoczucie po porodzie. Wiązało się to także z wyższym ryzykiem powikłań i częstszą kontrolą lekarską po urodzeniu dziecka. Co ciekawe, podczas badań odkryto, że białoskóre kobiety z reguły rzadziej doświadczają depresji poporodoswej i im starsza kobieta, tym niższe ryzyko choroby.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen