Kobiecy mózg nigdy nie odpoczywa

www.123rf.com

Naukowcy odkryli, że kobiety są bardziej podatne na demencję i depresję niż mężczyźni. Wynika to z różnic w funkcjonowaniu mózgu. Męski mózg jest o około 8-10% większy, niż kobiecy. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że kobiecy mózg nigdy nie odpoczywa, jest aktywny nawet wtedy, gdy kobieta śpi.

 

Eksperci twierdzą, że mężczyźni i kobiety inaczej reagują na chorobę. Płeć piękna jest bardziej wrażliwa na ból. Panie często cierpią z powodu przewlekłych chorób, takich jak zespół jelita drażliwego, czy fibromialgia (choroba reumatyczna, której towarzyszą bóle mięśni i stawów). Migrena występuje u nich trzy razy częściej, niż u mężczyzn - podejrzewa się, że migrenę wyzwalają wahania hormonalne związane z cyklem miesięcznym. Ponadto, kobiety często cierpią na demencję starczą. Badania wykazały, że choroba występuje u 7% kobiet w wieku 75 lat, podczas gdy dla mężczyzn odsetek ten wynosi tylko 5%. Eksperci przypisują to wpływowi estrogenu i testosteronu na mózg. Kobiety dwa razy częściej padają ofiarą depresji, a głównym tego powodem są częste zmiany hormonalne. Mężczyźni bardziej narażeni są na rozwój choroby Parkinsona i ciężką postać schizofrenii.

 

U kobiet kora przedczołowa (odpowiedzialna za "funkcje wykonawcze" - umiejętność zarządzania czasem, planowanie, organizację i krytyczne myślenie) jest bardziej rozwinięta, niż u mężczyzn. Płeć piękna łatwiej i na dłużej zapamiętuje pewne informacje, ponieważ występuje u nich wysoka aktywność w hipokampie (części mózgu odpowiedzialnej głównie za pamięć).

 

Różnice między mężczyznami i kobietami występują także w reakcji na stres. Kobiety mają też większą korę limbiczną, odpowiedzialną za reakcje emocjonalne. U mężczyzn obserwuje się większe ciało migdałowate, które odgrywa kluczową rolę w powstawaniu lęku i agresji. Kobiety mają tendencję do dzielenia się swoimi emocjami, aby szybko się uspokoić i wrócić do normy. Silniejsza płeć wręcz przeciwnie, zamyka się w sobie, co często może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

 

 

Ocena

Brak głosów