Czy spożywanie posiłków powoli może pomóc w odchudzaniu?

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania na temat odchudzania dowiodły, że osoby spożywające posiłki powoli mają znacznie mniejsze szanse na przybranie na wadze. Może być to tak samo skuteczna technika w przypadku odchudzania.

W latach 2008-2013 przeanalizowano wpływ tempa spożywania posiłków, podjadania po kolacji oraz pomijania śniadań, na przyrost masy ciała. Próbę badawczą stanowiło 60 tysięcy obywateli Japonii, którzy zmagali się z cukrzycą. Podczas badań wykonywano pomiary masy ciała, mierzenie obwodów ciała oraz badania krwi i moczu.

 

Badania kontrolne obejmowały także wywiady dotyczące stylu życia, codziennych nawyków, nałogów, odżywiania oraz czasu poświęconego na sen. Uczestnicy badania odpowiadali również na pytania dotyczące tempa spożywania posiłków.

 

 

Dowiedziono, że osoby, które jedzą powoli, częściej są zdrowe fizycznie, ale też częściej prowadzą zdrowszy tryb życia. W ciągu 6 lat ponad połowa próby badawczej spowolniła szybkość spożywania posiłków, a to przyniosło znaczący efekt w odchudzaniu.

 

Jedzenie z „normalną” prędkością korelowało z o 29 % wyższym ryzykiem wystąpienia otyłości, a przejście na powolne jedzenie skutkowało aż o 42 % niższym ryzykiem nadwagi. Nie należy jednak pominąć faktu, że dodatkowo pacjenci stosowali się do innych zdrowych nawyków żywieniowych, między innymi spożywając odpowiednią wartość kaloryczną, nie pomijając śniadań i nie podjadając między posiłkami.

Ocena

Brak głosów