Jakie są domowe sposoby na wybielenie zębów?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

To, że nasze zęby stają się wraz z wiekiem coraz bardziej żółte, stanowi naturalną kolej rzeczy. Jednak mimo tego wciąż chcemy olśniewać naszym uśmiechem i wiele z nas decyduje się na mniej lub bardziej radykalne wybielanie. Istnieje kilka metod na wybielanie zębów, które możemy wykonać w naszym domu, jednak które są najbardziej skuteczne?

Mycie zębów

Najłatwiejszym sposobem na zmniejszenie powstawania przebarwień na zębach jest ich częstsze szczotkowanie – od 2 do 3 razy dziennie. Zęby warto myć szczególnie po spożywaniu barwiących posiłków, takich jak czerwone wino, kawa, jagody oraz buraki. Niestety jest to metoda bardziej profilaktyczna i nie będziemy w ten sposób w stanie wybielić zębów.

 

Jeśli potrzebujemy bardziej radykalnej zmiany, warto zastosować pastę wybielającą. Zwykle stosuje się ją tak samo, jak każdą inną pastę, choć oczywiście zależy to od konkretnego produktu. Na podstawie badań dowiedziono, że pasty wybielające mogą rozjaśnić nasze zęby o 1 lub 2 odcienie.

 

Paski wybielające

W wielu drogeriach możemy nabyć jeszcze silniejsze produkty wybielające zęby, na przykład paski wybielające. Posiadają one większe od past stężenie substancji wybielających i są bardziej skuteczne, jednak mogą nieść ze sobą niepożądane skutki uboczne, takie jak nadwrażliwość zębów.

 

Wybielające płyny do płukania jamy ustnej

Do wzmocnienia efektu wybielania możemy stosować także płyny do płukania jamy ustnej, które posiadają właściwości wybielające zęby. Wymagają one bardziej systematycznego stosowania i wyraźne efekty zauważymy dopiero po kilku miesiącach.

 

Węgiel aktywny

Wyjątkową, domową i bezpieczną metodą wybielania zębów jest mycie ich węglem aktywnym. Węgiel pochłonie wszelkie zanieczyszczenia, a dzięki temu rozjaśni nasze zęby. Należy jednak pamiętać o tym, że może być później trudno wypłukać czarne drobinki węgla, więc lepiej nie stosować go bezpośrednio przed wyjściem z domu.

 

Soda oczyszczona

Kolejną domową metodą na wybielanie zębów jest mycie ich przy użyciu sody oczyszczonej. Efekty mogą być wyraźne, jednak w tym przypadku łatwo można doprowadzić do podrażnienia zębów oraz dziąseł, więc lepiej jej nie nadużywać.

 

Ocet jabłkowy

Jeśli stosujemy go w niewielkich ilościach, ocet jabłkowy może rozjaśnić przebarwienia na naszych zębach. Należy jednak pamiętać, że to także agresywna substancja i stosowanie jej zbyt często może uszkodzić szkliwo.

 

Olej kokosowy

W 2015 roku wykazano, że płukanie jamy ustnej olejem kokosowym może być skutecznym sposobem na zmniejszenie płytki nazębnej. Dzięki temu olej kokosowy ma właściwości wybielające, a dodatkowo jest on bezpieczny dla naszego szkliwa.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika ewela

wybielałem zęby

wybielałem zęby profesjonalnie w gabinecie stomatologicznym u p. Dominiki Romanik z kliniki na Powiślu w Wawie, pierwsza wizyta konsultacyjna jest bezpłatna, a efekt wybielania, według zapewnień p. dominiki ma się utrzymać nawet kilka lat więc dla mnie bomba