Trwałe metody na usunięcie niechcianego owłosienia – depilacja laserowa i elektroliza

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chociaż niechciane owłosienie możemy usunąć poprzez golenie lub woskowanie, wiele osób szuka bardziej długoterminowych rozwiązań. W tym przypadku mamy do wyboru dwie opcje – depilacja laserowa lub elektroliza. Jednak czym są te metody i jak różnią się od siebie?

Zarówno depilacja laserowa, jak i elektroliza, skupiają się na likwidacji mieszków włosowych, które znajdują się pod powierzchnią naszej skóry. To właśnie usunięcie mieszka włosowego może zagwarantować trwałą gładkość naszej skóry.

Depilacja laserowa polega na usuwaniu włosów za pomocą lasera, co uszkadza jednocześnie mieszki włosowe. Ta metoda na stale zmniejszy wzrost włosów, jednak nie wyeliminuje ich całkowicie – włosy będą odrastać rzadsze i słabsze.

Niektóre osoby mogą otrzymać podczas zabiegu znieczulenie miejscowe, w celu zminimalizowania dyskomfortu związanego z depilacją laserową. Po zabiegu może być konieczne stosowanie zimnych okładów, a nawet sięgnęcie po leki przeciwbólowe.

Większość ludzi wymaga do 8 sesji depilacji laserowej, aby uzyskać oczekiwane przez siebie rezultaty. Odstęp między sesjami powinien wynosić od 4 do 6 tygodni. W pewnym momencie, gdy wzrost włosów jest już wystarczająco spowolniony, depilacja może być wykonywana jeden lub dwa razy w roku.

Impulsy laserowe trwają zaledwie milisekundy i mogą zlikwidować kilka włosów jednocześnie, co oznacza, że mały obszar ciała można wydepilować w kilka minut. Po prawidłowo wykonanym zabiegu włosy powinny odrastać rzadsze, a także o kilka odcieni jaśniejsze. Wiele osób widzi istotne różnice już po 3 sesjach depilacyjnych.

Mimo to, depilacja laserowa posiada jednak pewne wady. Laser najlepiej depiluje ciemne włosy u ludzi o jasnej karnacji. Niektóre z niepożądanych skutków ubocznych depilacji mogą obejmować przebarwienia skóry, obrzęk, pęcherze, a nawet blizny. Większość z niedogodności powinna ustąpić po upływie kilku godzin od zabiegu. 

 

Osoby, które wykonały depilację laserową, powinny unikać światła słonecznego przez okres 6 tygodni po zabiegu, ponieważ zwiększa on znacznie wrażliwość skóry na promienie słoneczne.

Elektroliza różni się od depilacji laserowej tym, że może ona trwale usunąć mieszki włosowe. Prąd elektryczny przechodzi w tym wypadku bezpośrednio przez mieszek włosowy, co zapobiega nowemu wzrostowi włosa.

Zabieg elektrolizy polega na umieszczeniu bardzo cienkiej igły w miejscu występowania mieszka włosowego. Prąd elektryczny przepływa przez sondę i zabija rdzeń włosa. Po zabiegu skóra może wydawać się podrażniona, jednak objawy te ustępują zwykle w ciągu kilku godzin.

Do trwałego usunięcia owłosienia konieczne jest wykonanie kilku zabiegów elektrolizy, a odstęp między nimi powinien wynosić około 1-2 tygodnie.

Elektroliza jest skutecznym zabiegiem depilacyjnym dla ludzi o dowolnej karnacji, a także o dowolnym odcieniu owłosienia. Co ważne, jest także mniej inwazyjna od depilacji laserowej i nie wymaga tak wielu obostrzeń.

Należy jednak pamiętać, że w rzadkich przypadkach depilacja elektrolizowa może skutkować bliznami, dlatego powinniśmy udawać się do profesjonalnych gabinetów kosmetologicznych.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen