Sen u noworodka – czego się spodziewać?

Źródło: pixabay.com

Większość świeżo upieczonych rodziców chce wiedzieć, w jaki sposób zapewnić noworodkowi prawidłową ilość niezakłóconego snu. Ile powinno spać nasze maleństwo i jak możemy kształtować pory snu w pierwszych miesiącach jego życia?

Noworodki śpią zwykle od 14 do 17 godzin dziennie. W ciągu pierwszych 3-4 miesięcy życia połowa ich snu przebiega w fazie REM. Z tego powodu sen noworodka może być znacznie lżejszy od snu osoby dorosłej. Co więcej, maluchy często się budzą, ponieważ znacznie częściej muszą jeść, mając jeszcze bardzo małe żołądki.

Pierwszy miesiąc

W pierwszym miesiącu życia zwykle połowa snu noworodka przypada na noc, a druga połowa to 4-5 drzemek w ciągu dnia. W ciągu nocy maluch może obudzić się 2-3 razy, jednak po karmieniu z reguły szybko zasypia.

Drugi miesiąc

W drugim miesiącu większość noworodków śpi w nocy dłużej i bez pobudek – około 4-5 godzin. Z kolei ilość drzemek w ciągu dnia skraca się do 3-5. Już wtedy warto zadbać o rytm dobowy dziecka – w ciągu dnia można zabierać je na spacer w wózku, w domu dbać o dopływ światła dziennego. Karmienie w nocy najlepiej wykonywać przy delikatnym świetle.

Trzeci miesiąc

Podczas trzeciego miesiąca większość dzieci śpi w nocy znacznie dłużej, a ich sen jest bardziej regularny. W przypadku większości drzemek warto zadbać o słabo oświetlone otoczenie.

Czwarty i piąty miesiąc

W wieku czterech miesięcy dziecko może spać już około 8 godzin w ciągu nocy, a w wieku 5 miesięcy nawet 10 godzin. Za dnia maluchy potrzebują zwykle 3 drzemek.

Jak prawidłowo kształtować sen noworodka?

Staraj się, aby w ciągu dnia dziecko miało jak najwięcej kontaktu ze światłem słonecznym lub ze sztucznym oświetleniem. Jeśli to możliwe, wyjdź na spacer na świeże powietrze. Dzięki temu maluch powinien być aktywniejszy w ciągu dnia i znacznie lepiej spać w nocy.

Gdy noworodek budzi się w ciągu dnia, oprócz karmienia, poświęć czas na zabawę z nim. Możesz na przykład śpiewać, chodzić z nim po domu, pokazywać mu to, co widzisz, na przykład zabawki. Z kolei w ciągu nocy zadbaj o to, aby otoczenie było ciche i ciemne.

Ocena

Brak głosów