Lubisz wstawać wcześnie rano? Możesz mieć znacznie niższe ryzyko raka piersi

Źródło: pixabay.com

W ostatnich latach naukowcy uważniej analizują wpływ snu oraz rytmu okołodobowego na ogólny stan zdrowia człowieka, także na poważne choroby. Według najnowszych badań przeprowadzanych na dużą skalę kobiety, które są „rannymi ptaszkami”, mają niższe ryzyko zachorowania na raka piersi.

Natura naszego snu wciąż ma przed nami wiele tajemnic. Wiemy, że sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia, ale naukowcy wciąż nie ustalili wszystkich jego ról w naszej odporności na choroby oraz ogólnym samopoczuciu. Niedawno opracowano badanie mające na celu zbadanie, w jaki sposób sen może przyczynić się do zachorowania na raka piersi. Wyniki okazały się bardzo interesujące.

Dr Rebecca Richmond, pracownik naukowy na Uniwersytecie Bristolu w Wielkiej Brytanii postanowiła przeprowadzić badanie, które miało odpowiedzieć na pytania dotyczące genetycznych i środowiskowych przyczyn raka piersi. Zespół badawczy uzyskał dane do analizy z Międzynarodowego Konsorcjum Raka Piersi (BCAC). W sumie naukowcy przejrzeli dane ponad 385 tysięcy (!) kobiet.

Wykorzystując warianty genetyczne kobiet związane z preferencjami ludzi do porannej lub wieczornej aktywności, czasu snu oraz bezsenności, badano, czy cechy te mają wpływ na ryzyko zachorowania na raka piersi. Intrygujące wyniki zaprezentowano na konferencji Cancer Conference w National Cancer Research Institute w Glasgow.

Naukowcy zastosowali metodę badawczą Mendla – mierzącą zmienność genów i porównującą ją do występowania choroby. Metoda ta jest szczególnie przydatna w identyfikacji przyczynowo-skutkowych czynników ryzyka raka piersi, ponieważ genetyczne warianty nie mają wpływu na jakiekolwiek zewnętrzne oraz środowiskowe czynniki.

Analiza danych wykazała, że kobiety, które z natury lubią wstawać wcześnie rano, mają o 40% niższe ryzyko rozwoju raka piersi. Dodatkowo wykazano, że kobiety, które sypiają więcej niż zalecane 7-8 godzin na dobę, mają o 20% wyższe ryzyko choroby za każdą godzinę, którą dodatkowo przesypiają.

Naukowcy są bardzo podekscytowani uzyskanymi wynikami i mają zamiar kontynuować ten tok badań. W dalszej kolejności chcą zbadać mechanizmy leżące u podstaw swoich wyników, np. czy zmiana nawyków snu może zmniejszyć ryzyko choroby, czy też wszystko zależy od naszych genów.

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.