Komosa ryżowa nowym panaceum na dolegliwości skóry twarzy

Źródło: pixabay.com

Komosa ryżowa jest znana ze swoich właściwości odżywczych w dietetyce. Jednoroczna roślina zawdzięcza swoją popularność dzięki łatwości w przygotowaniu do spożycia oraz bogactwu błonnika i minerałów. Jednak dermatolog z Nowego Jorku, dr Sejal Shah, uważa, że witaminy, minerały, białka oraz zdrowe kwasy tłuszczowe zawarte w komosie ryżowej mogą mieć też pozytywny wpływ na skórę.

„Składniki odżywcze zawarte w komosie ryżowej mogą zwiększać syntezę kolagenu, wygładzać zmarszczki, zmniejszać stany zapalne, nawilżać i rozjaśniać skórę, a także zapewnić jej równomierny koloryt” – twierdzi dr Shah – „Komosa ryżowa zawiera przeciwutleniacze, które walczą ze szkodliwymi wolnymi rodnikami. Można używać jej na przykład w postaci peelingu, bezpośrednio na skórę”.

Komosa ryżowa jest stosowana w kosmetyce dopiero od 5-10 lat. Badania z 2015 roku przyniosły jej szczególną popularność, gdy wykazano, że stosowanie komosy ryżowej na skórę może leczyć trądzik, wyrównywać koloryt skóry i stymulować produkcję kolagenu.

Roślina zawiera znaczną ilość aminokwasów, zwłaszcza potrzebnej do budowy kolagenu lizyny, a także wapń, cynk, żelazo, fosfor, błonnik i mangan, który pozwala chronić skórę przed działaniem wolnych rodników, powodujących uszkodzenia komórek. 

Komosa ryżowa coraz częściej pojawia się jako składnik żelów myjących do twarzy, toników, kremów nawilżających oraz peelingów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby stosować ją samodzielnie, na przykład w postaci maseczki:

- ziarna zagotować w wodzie z dodatkiem rumianku, wystudzić, a następnie nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy na około 20 minut

lub w postaci peelingu:

- zmielone ziarna zalać wodą, można dodać odrobinę miodu lub oleju kokosowego, a następnie delikatnie wmasowywać powstałą papkę w skórę twarzy. 

Ocena

Brak głosów