Kolorowanki nie tylko dla dzieci

Źródło: freeimages.com

Dorośli coraz częściej i chętniej sięgają po kredki i oddają się popularnemu hobby jakim stało się kolorowanie. Niszowe zainteresowanie w bardzo krótkim czasie przerodziło się w międzynarodowy trend. Książeczki do kolorowania sprzedają się w oszałamiającym tempie i ilościach. Coraz częściej także trafiają na listy bestsellerów.

 

 

W czym tak na prawdę tkwi fenomen kolorowania? Czy jest to tylko i wyłącznie sposób na spędzenie wolnego czasu czy też może aktywność dobra dla naszego zdrowia? Wystarczy tylko raz spróbować kolorowania żeby przekonać się o jego właściwościach relaksujących. Kiedy wypełnia się kontury kolorami mózg odpoczywa. uzyskany efekt jest podobny do tego jaki powstaje przy medytacji - Jesteśmy spokojniejsi, szczęśliwsi i odstresowani. Zmuszeni jesteśmy do skupienia swojej uwagi na obrazku, dzięki czemu możemy oderwać się od problemów dnia codziennego. 

W niektórych przypadkach sztuka pomaga radzić sobie z problemami. Od lat znane są przecież terapeutyczne właściwości kreatywnych zajęć. Często zajęcia plastyczne są polecane pacjentom z nowotworami, demencją, depresją czy też zespołem stresu pourazowego. Takie zajęcie pozwala skutecznie zmniejszyć niepokój towarzyszący leczeniu i oderwać się od rzeczywistości. Kolorowanie ma podobne zalety jak gra na instrumentach, rzeźbienie czy malowanie. Ale ma jeden bardzo ważny aspekt - nie wymaga od nas zdolności artystycznych.

 

Eksperci są zgodni w kwestii, że problemy ze snem bardzo często są skutkiem złych nawyków. Nie poświęcamy czasu, żeby odpowiednio się przygotować do wypoczynku dlatego też mamy kłopoty z zasypianiem. Bardzo negatywnie na jakość snu wpływa korzystanie z elektronicznych gadżetów i oglądanie telewizji wieczorem. Jest to winą niebieskiego światła, które jest emitowane przez urządzenia, zaburza ono produkcję hormonu snu. Jeżeli masz problemy z zasypianiem to spróbuj kolorowania. Pozwala to się rozluźnić i zrelaksować.

 

 

Ocena

Brak głosów