Kobiety, które biorą nadgodziny w pracy, mają wyższe ryzyko cukrzycy typu 2

Źródło: pixabay.com

Kobiety, które pracują od 45 godzin tygodniowo, posiadają aż o 63 % wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę, donoszą najnowsze badania. Co ciekawe, nadgodziny w pracy nie mają wpływu na ryzyko zachorowania na cukrzycę u mężczyzn.

Autorzy nowego badania, które opublikowano w czasopiśmie naukowym BMJ Open Diabetes Research and Care przeanalizowali dane medyczne na temat 7 tysięcy Kanadyjek w wieku 35-74 lat. Pod uwagę brano czynniki takie jak: płeć, stan cywilny, macierzyństwo, pochodzenie etniczne, miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, styl życia, choroby, wagę oraz wskaźnik BMI.

Podczas badań ustalono, że praca zmianowa wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2, ale to nie wszystko. Także nadgodziny w pracy mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie, skutkując cukrzycą, szczególnie jeśli pracę wykonujemy w pozycji siedzącej.

Na całym świecie aż 425 mln dorosłych ludzi boryka się z cukrzycą, a u ponad połowy z nich choroba pozostaje niezdiagnozowana. Dlatego też zapobieganie i leczenie cukrzycy jest zasadniczym aspektem zdrowia publicznego. Lekarze zalecają zachowanie umiaru w godzinach pracy, które wykonują kobiety, a także zachęcają do równoważenia czasu spędzanego przed biurkiem poprzez regularny wysiłek fizyczny.

Ocena

Brak głosów

A dlaczego akurat u kobiet bo z tego bełkotu nic nie wynika. Przecież u każdego człowieka brak ruchu zwiększa ryzyko cukrzycy.