Jak uporać się z chrapaniem?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chrapanie jest spowodowane przez wibrację powietrza w górnych drogach oddechowych, a jego przyczyny zwykle nie są poważne. Mimo to czynność ta może być bardzo męcząca, zarówno dla organizmu osoby chrapiącej, jak i dla jakości snu reszty domowników. Jak uporać się z własnym chrapaniem lub z chrapaniem naszych bliskich?

Utrata masy ciała

Najbezpieczniejszą i najprostszą metodą w ograniczeniu chrapania może być zmiana w stylu życia. Obejmuje to przede wszystkim utratę wagi – osoby z nadwagą częściej chrapią, ponieważ tkanka tłuszczowa i słabe napięcie mięśni obciążają układ oddechowy. Ten problem powinny rozwiązać regularne ćwiczenia fizyczne oraz stosowanie zdrowej diety.

 

Sypianie na boku

Ludzie częściej chrapią podczas spania na plecach, dlatego warto sypiać na boku. Pozwoli to na płynniejszy przepływ powietrza, zmniejszając ewentualne wibracje podczas oddychania.

 

Rzucenie palenia

Jeśli dana osoba chrapie i na co dzień pali papierosy, ich rzucenie znacznie może zmniejszyć problem chrapania. Oprócz szkodzenia naszemu ogólnemu zdrowiu, palenie drażni drogi oddechowe, co może pogorszyć chrapanie.

 

Unikanie alkoholu

Picie większych ilości alkoholu rozluźnia mięśnie gardła, przez co stają się one bardziej podatne na wibracje. Unikanie spożywania alkoholu przed snem może pomóc ograniczyć chrapanie. Podobny wpływ na rozluźnienie mięśni gardła mogą mieć także leki nasenne.

 

 

Spanie z głową na dodatkowych poduszkach

Trzymanie głowy wyżej podczas spania może pomóc w otwarciu dróg oddechowych i w efekcie zmniejszyć chrapanie. Są nawet poduszki specjalnie zaprojektowane dla osób chrapiących.

 

Leczenie alergii

Reakcje alergiczne także mogą prowadzić do blokady dróg oddechowych, dlatego warto zastanowić się, czy nasze chrapanie nie jest przypadkiem wynikiem zaniedbanej alergii.

 

Udrożnienie nosa

Jeśli nasze drogi oddechowe są częściowo zablokowane, na przykład podczas kataru, także może wystąpić chrapanie. W takim przypadku warto wypróbować spray do nosa o działaniu udrażniającym.

 

Wizyta u specjalisty

Jeśli na nasz problem nie pomagają żadne domowe metody, to najwyższy czas na udanie się do lekarza. Pomoże on w dobraniu odpowiedniej formy leczenia – w najpoważniejszych przypadkach może skończyć się zabiegiem, na przykład korektą krzywej przegrody nosowej.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen