Jak rozbudzić się bez picia kawy? Oto kilka sprawdzonych sposobów!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nawet po dobrze przespanej nocy możemy zmagać się z poranną sennością. Dlatego tak wiele z nas nie wyobraża sobie życia bez kawy – najlepiej porannej, południowej i jeszcze tej po obiedzie. Jednak istnieje wiele innych, potwierdzonych naukowo, sposobów na rozbudzenie naszego umysłu oraz organizmu. Przekonaj się jakie.

Daj odpocząć oczom

Patrzenie w jeden punkt przez dłuższy czas, na przykład na ekran komputera, może znacznie zmęczyć nasz narząd wzroku, a to już jeden krok w stronę senności. Aby zminimalizować ryzyko nadwyrężenia, a nawet uszkodzenia naszego narządu wzroku, warto zmniejszyć jasność ekranu, a także robić przerwę co 20 minut spoglądając na dalej oddalone obiekty, na przykład na ścianę lub przez okno.

 

Zjedz coś pożywnego

Niski poziom cukru we krwi może skutkować problemami z koncentracją, a także uczuciem ospałości. Co ważne, ten sam efekt mogą powodować zbyt obfite posiłki, ponieważ ich strawienie pobiera dużo energii. Najbardziej wskazane jest więc spożywanie małych przekąsek, z dużą zawartością składników odżywczych. Szczególnie wskazane są zdrowe tłuszcze oraz błonnik. Przykładowe produkty to: awokado, masło orzechowe, seler, marchew, hummus, szpinak, fasola oraz soczewica.

 

Pij więcej wody

Odwodnienie jest częstą przyczyną zmęczenia, dezorientacji, a nawet omdleń. Dzieje się tak, ponieważ aż 60 % naszego organizmu stanowi woda. Krew wykorzystuje wodę do przenoszenia substancji odżywczych, takich jak tlen i węglowodany, do różnych części ciała, w tym mózgu. Badania przeprowadzone w 2009 roku przez naukowców z Uniwersytetu Tufts wykazały, że nawet łagodne odwodnienie, na poziomie 1-2 % utraty wody, skutkuje zwykle zmęczeniem i sennością. 

 

 

Wyjdź na zewnątrz

Jeśli pracujesz w zamkniętym pomieszczeniu, wyjście na świeże powietrze może być dobrym pomysłem, szczególnie jeśli na zewnątrz świeci słońce. Jasne światło aktywuje w naszym mózgu obszary odpowiedzialne za rytm okołodobowy. Badania wskazują na to, że ekspozycja na niebieskie światło w ciągu dnia, natychmiastowo poprawia naszą przytomność.

 

Poruszaj się

Szybki marsz, a nawet taniec, to idealny sposób na rozbudzenie się. Pobudzamy w ten sposób krążenie, a także produkujemy cenne endorfiny – dobrze działające neuroprzekaźniki, które rozładowują stres i zmęczenie.

 

Oddychaj głęboko

Świadome oddychanie pozwala na lepsze dotlenienie organizmu, a to zwiększa nasz poziom energii. Głęboki oddech pomoże także ukoić stres.

 

Posłuchaj muzyki

Słuchanie muzyki, szczególnie naszych ulubionych utworów i wykonawców, skutkuje natychmiastową poprawą samopoczucia. Do naszego mózgu trafia dopamina, serotonina oraz oksytocyna – wszystkie odpowiedzialne za dobry nastrój, a to jednocześnie wiąże się z pobudzeniem.

 

Żuj gumę

Niektóre badania sugerują, że żucie gumy może być skutecznym sposobem na zmniejszenie senności w ciągu dnia, ponieważ aktywujemy w ten sposób nasz mózg. Żucie gumy pomaga także w koncentracji, na przykład podczas wykonywania pracy umysłowej.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen