Jak poradzić sobie z tłustą cerą?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Tłusta cera występuje, gdy gruczoły łojowe skóry wytwarzają zbyt dużo sebum – woskowatej, oleistej substancji, która pełni wobec naszej skóry funkcję ochronną. Warto pamiętać, że sebum jest niezbędne do utrzymania naszej skóry w zdrowiu, jednak jego zbyt duża ilość może prowadzić do zatkanych porów oraz trądziku. W jaki sposób unormować funkcjonowanie naszych gruczołów łojowych, jeśli ma się tłustą cerę?

Podstawowe objawy posiadania problemu z przetłuszczającą się cerą, to jej świecenie się, rozszerzone lub zatkane pory, zaskórniki, trądzik i szorstka faktura. Dokładne objawy mogą różnić się u wielu osób, ze względu na zmiany hormonalne, stres oraz podłoże genetyczne. Należy jednak pamiętać, że nie jest to problem nie do rozwiązania – wymaga jedynie zdecydowanego, systematycznego działania.

 

Regularnie myj twarz

Mycie ciepłą wodą i delikatnym mydłem pomoże zmniejszyć wydzielanie sebum. Zaleca się unikanie perfumowanych środków myjących oraz zbyt ostrych substancji, które mogą dodatkowo podrażnić i wysuszyć skórę, przez co zacznie wydzielać jeszcze więcej sebum. Na co dzień powinniśmy unikać szorstkich gąbek, szczoteczek i peelingów, ponieważ dodatkowe tarcie także wzmoże produkcję sebum.

 

Szukaj produktów myjących, które zawierają kwas salicylowy, kwas glikolowy, beta-hydroksykwas lub nadtlenek benzoilu. Należy pamiętać, że substancje te mogą być dla niektórych osób drażniące, dlatego warto rozpocząć ich stosowanie na małej powierzchni skóry i sprawdzić, jak reaguje nasz organizm.

 

Używaj toniku

Ściągające toniki, które zawierają alkohol, mogą wysuszać naszą skórę. Jednak zgodnie z badaniami z 2014 roku, toniki, które mają naturalny skład, bardzo służą w unormowaniu cery tłustej. Przede wszystkim, nasze pory ulegną zwężeniu i dokładniej oczyścimy twarz z zanieczyszczeń.

 

Dokładnie wycieraj twarz

Po umyciu i zastosowaniu toniku powinniśmy dokładnie, ale delikatnie osuszyć naszą twarz. Należy zwrócić uwagę na to, aby ręcznik był czysty i przeznaczony tylko do wycierania twarzy.

 

Stosuj maseczki na twarz

Maseczki, które zawierają składniki takie, jak smektyt oraz bentonit, mogą pochłaniać nadmiar sebum i zmniejszać tłustość naszej cery, bez jej podrażniania. Szczególnie warto stosować maseczki z naturalnych produktów, takich jak miód (posiada silne właściwości antybakteryjne i antyseptyczne) oraz płatki owsiane (oczyszczają i koją skórę).

 

Nie rezygnuj z nawilżenia

Wiele osób o tłustej cerze rezygnuje z jej nawilżania. Jest to jednak błąd, bo nienawilżona skóra broni się właśnie poprzez nadmierne wydzielanie sebum. Warto stosować kremy o lekkiej fakturze, które pomogą zachować odpowiednie nawilżenie skóry bez uczucia tłustości. Niektóre osoby mogą spróbować zastosować zamiast kremu czysty żel aloesowy.

 

Najlepszym działaniem profilaktycznym wobec skóry tłustej jest odnalezienie najwłaściwszej dla siebie rutyny pielęgnacyjnej i jej konsekwentne stosowanie. Na czas leczenia lepiej zrezygnować z makijażu lub stosować delikatne kosmetyki, które nie są wodoodporne. Dodatkowym środkiem wspomagającym jest również zdrowa, zbilansowana dieta oraz nawodnienie organizmu.

 

Osoby z ciężkim trądzikiem i tłustą skórą, które nie reagują na domowe metody lecznicze, powinny udać się na konsultację do dermatologa, który wskaże odpowiednie dla danego przypadku leczenie.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen