Dzięki tym prostym trikom pokonasz jesienną depresję

Źródło:

Dla wielu ludzi początek jesieni związany jest z pogorszeniem nastroju, tak zwaną depresją jesienną. Gdzie leży przyczyna tego zjawiska i jak go uniknąć?

Jesienna pogoda jest przytłaczająca dla wielu osób. Nieustanny wiatr, deszcz, zimno i błoto wywołać mogą apatię. Jednak przyczyna jesiennego bluesa tkwi głębiej. Naukowcy jednym głosem mówią, że depresja jesienna związana jest ze zmianami, które zachodzą w organizmie. Każda zmiana pory roku powoduje zmianę stylu życia, a także liczbę godzin przypadającą na sen i aktywność. Dodatkowo spowolnienie metabolizmu podczas jesiennych przymrozków jest przyczyną ciągłego zmęczenia oraz senności. Innym oczywistym powodem melancholii, zdaniem naukowców i psychologów, jest brak światła słonecznego, bowiem długość pory dziennej w przeciągu doby ma niewątpliwy wpływ na stan naszego organizmu.

Zdaniem naukowców jednakże brak światła słonecznego można zrekompensować światłem sztucznym, bowiem także takie światło powoduje produkcję hormonu melatoniny w przeciągu 15 sekund od ekspozycji. Nawiasem mówiąc, w okresach jesienno-zimowych, lekarze zalecają żeby ludzie przebudzali się w oświetlonym pokoju i trzymali oczy otwarte przez pierwszych dwadzieścia sekund. Ten mały trick spowoduje znaczny przypływ energii na resztę dnia.

Brak światła można także zrekompensować w pewnym zakresie poprzez wzrost temperatury. Dlatego podczas okresu jesienno-zimowego tak przytulnie czujemy się pod kocem z filiżanką gorącej herbaty lub czekolady. Zatem w jesienne dni zaleca się także aby dietę oprzeć o gorące posiłki oraz napoje.

Oprócz tego wskazanym jest aby nie ograniczać snu, ponieważ w większości hormony odpowiedzialne za dobry stan psychiczny generują się w nocy. Potwierdza tą tezę fakt, że ludzie pracujący na nocne zmiany wykazują większe predyspozycje zapadnięcia na depresję i inne choroby psychiczne. Zatem zaleca się aby sen nocny nie trwał mniej niż 7-9 godzin .

Także aktywność fizyczna służy poprawie nastroju i pomaga pozbyć się depresji. Dlatego też dobrym lekarstwem na jesienne smutki może okazać się krótki poranny jogging.

Ocena

Brak głosów