Domowe sposoby na pozbycie się starych blizn

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Blizny są zmianami skórnymi, które powstają w wyniku uszkodzenia skóry właściwej (na przykład poprzez ranę ciętą, oparzenie lub w z powodu chorób, takich jak trądzik czy ospa) i zastąpienia ubytku przez tkankę łączną włóknistą. Leczenie blizn to jedno z najtrudniejszych wyzwań dla kosmetyki i choć można wpływać na wielkość świeżych blizn, to starsze są wyjątkowo trudne usunięcia.

Istnieje wiele naturalnych środków zaradczych, które mogą pomóc w likwidacji lub zmniejszeniu blizn, chociaż działanie większości z nich nie zostało potwierdzone naukowo. Najlepszym sposobem na likwidację blizny jest zapobieganie jej powstaniu – w miarę procesu gojenia się rany, jednak warto spróbować także kilku domowych sposobów na leczenie starych śladów na skórze.

Wygląd blizny zależy od rodzaju urazu skóry, który wystąpił, na przykład trądzik, operacja lub oparzenie. Niektóre blizny mogą być wypukłe, mieć ciemny kolor, skóra w ich miejscu może być grubsza i twardsza.

Keloid, inaczej bliznowiec, to przerośnięta, stwardniała blizna, która może ograniczać ruchy, powodować świąd oraz ból. Ten rodzaj blizny częściej występuje u osób o ciemniejszych odcieniach skóry.

Blizny hipertroficzne są czerwone i nierzadko także wypukłe. Mogą być swędzące i bolesne, ale te odczucia zwykle występują jeszcze, gdy skóra się regeneruje. Blizny hipertroficzne często stają się coraz mniej widoczne, choć czasem proces ten trwa latami.

Blizny zanikowe, inaczej atroficzne, powodują napięcie lub obkurczenie się skóry. Ich przyczyną są często oparzenia, a same blizny mogą wpływać na pracę mięśni oraz nerwów znajdujących się pod skórą.

Szerokie i rozciągnięte blizny są najczęściej skutkiem zabiegów chirurgicznych. Blizny te są zwykle płaskie i blade, przez co stają się mniej zauważalne.

Osoby, które chcą spróbować nieinwazyjnego leczenia blizn w domowym zaciszu, mają kilka opcji, które mogą okazać się skuteczne. Do jednych z nich należą silikonowe opatrunki oraz żele – ich skuteczność jest najwyższa ze wszystkich propozycji.

Wiele badań wykonanych na przestrzeni ostatnich 20 lat potwierdziło skuteczność silikonowych opatrunków oraz żeli w leczeniu oraz poprawie wyglądu blizn. Sprawdzają się one nawet wobec najtrudniejszych do zmniejszenia blizn przerostowych. Tego typu produkty są dostępne w aptekach i nie wymagają recepty.

Idąc jednak bardziej w kierunku medycyny naturalnej, można spróbować stosowania ekstraktu z cebuli – jest on szeroko wykorzystywany w środkach przeciw bliznom, które można nabyć w sklepach. Efekty stosowania wyciągu z cebuli widać już po 4 tygodniach stosowania.

Wiele kremów oraz serum posiada działanie złuszczające. Istnieją opinie, wedle których złuszczanie naskórka może poprawić wygląd niektórych blizn, na przykład przebarwień powstałych po trądziku. W tej kategorii najlepiej sprawdzają się środki z zawartością kwasu glikolowego oraz kwasu salicylo-migdałowego. 

Warto pamiętać o tym, że blizny powinny być chronione przed światłem słonecznym, zwłaszcza gdy stosuje się na nie środki chemiczne. Zapobiega to dodatkowemu przyciemnieniu blizny. Miejsce z blizną powinno być utrzymywane w czystości (przy zastosowaniu łagodnych środków myjących) oraz w stałym nawilżeniu.

Chociaż nie da się uniknąć niektórych blizn, istnieją sposoby na zminimalizowanie ich widoczności. Wiele domowych środków zaradczych, takich jak aloes, miód czy oliwa z oliwek nie usunie blizny, jednak pomoże zmiękczyć i wygładzić skórę w ich rejonie. W celu osiągnięcia najbardziej radykalnych efektów najlepiej udać się jednak do specjalisty. 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)